Léčivé kapky z lichořeřišnice: Vyrobte si je doma sami

Lichořeřišnice

Lichořeřišnice je velmi známá rostlina, kterou považujeme za léčivku. Tato rostlina roste poměrně bezproblémově a využít ji můžete také v kuchyni. Její květy ozdobí nejeden pokrm. Využít je ale můžete také na přípravu kapek, které si snadno a rychle připravíte z pohodlí domova. Ačkoli je možné kapky koupit i v obchodech, přece jen – přípravou domácích můžete ušetřit a navíc víte, co se v nich přesně nachází.

Účinky lichořeřišnice

Všechny části rostliny jsou jedlé, a tak můžeme rostlinu sníst v podstatě celou. Nebo si z ní připravit bylinnou tinkturu. Ta je účinná pro posílení imunitního systému, ale ceníme si jí také pro její protizánětlivé účinky. Naše babičky věděly, že tuto rostlinu lze použít taktéž při problémech močových cest. A i dnes se jedná o ten nejlevnější, ale přesto poměrně účinný lék, na tento typ problému.

Lichořeřišnice květ

Lichořeřišnice: Foto Pixabay

Recept na léčivé kapky

Výroba domácích léčivých kapek je jednoduchá. Jediné, co budete potřebovat je dostatek času – trvá to totiž asi 3 až 4 týdny, než se kapky dostatečně naleží. Na přípravu budete potřebovat tyto ingredience:

  • Jeden díl lichořeřišnice (kterákoli část – stonky, listy i květy).
  • Čtyři díly kvalitního alkoholu (nejlépe vodky).

Lichořeřišnici umístěte do skleněné nádoby a zalijte ji vodkou. Umístěte ji na tmavé místo. Tady ji nechte ležet asi tři až čtyři týdny. Jednou za den můžete směs protřepat. Po uplynutí macerační doby směs přeceďte přes jemné plátýnko. Uchovávejte ve sklenici s kapátkem.

Užívání kapek z lichořeřišnice

Užívejte v případě, že cítíte, že na vás „něco leze“ nebo prostě v obdobích, kdy vám hrozí chřipka či nachlazení. Aby to bylo účinné, je potřeba užívat kapky třikrát denně, vždy po dvaceti kapkách – to vše po dobu alespoň jednoho měsíce. Kapky uchováváme v chladu a temnu.

Šťáva z lichořeřišnice

Pokud potřebujete posílit svůj imunitní systém co nejdříve (nemáte čas na macerování) můžete si připravit šťávu z lichořeřišnice. Uděláte to tak, že kterékoli části lichořeřišnice smícháte s vodou (jeden díl lichořeřišnice na čtyři díly vody). Toto rozmixujte a užívejte jednu lžíci denně. Šťáva ale nemá dlouhou trvanlivost, vydrží sotva dva dny, proto je dobré nepřipravovat jí příliš velké množství.

Lichořeřišnice: Náhledové foto Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!