Ostruhatka je nádherná rostlina, která může zdobit balkony – jak ji pěstovat?

Ostruhatka

Překrásná letnička zvaná ostruhatka zdobí nejeden balkon. Doslova svou krásou může předčit i všemi milované muškáty. Pyšní se obřím množstvím pestrých květů a je nenáročná na péči. Pokud chcete výrazně a zároveň příjemně vyzdobit parapety či balkon, ostruhatka bude další možností. Jak ji pěstovat a kdy vysazovat? 

Kdy vysadit ostruhatku

Ostruhatka je nádherná a rozvětvená letnička původem z jižní Afriky. V našich podmínkách se pěstuje jako letnička, která může dorůst až do výšky třiceti centimetrů. Kvete od začátku června až do zimních měsíců. Nejlépe uděláte, pokud ostruhatku vysadíte koncem května, kdy už by nás nepřekvapí nepříjemné přízemní mrazíky. Jednou týdně můžete ostruhatku také přihnojovat a začátkem června se již budete moci těšit z prvních květů a poupat. Pro rozrůstání je také dobré čas od času vrcholky stonků zastřihnout.   

Kam ostruhatku umístit

Pokud chcete mít z ostruhatky opravdu velkou radost, umístěte ji na místo, kde vydatně svítí slunce. Pokud ji dáte do polostínu, sice poroste, ale nasadí méně květů. Co se týká substrátu, měl by být lehký a hlinitopísčitý. Nezapomínejte také na drenážní vrstvu. Občasné sucho přežije, co ale nesnese, tak je těžká a přemokřená půda, která může způsobit menší růst a hnilobu. Dopřejte jí pravidelnou, ale střední zálivku.

Ostruhatka
Foto: Pixabay

Ostruhatce stačí opravdu málo a bujně poroste. Navíc její květy rostou uspořádaně do bohatých hroznů, což vypadá opravdu skvostně. Pokud máte rádi barvy, vyberte více druhů, rozhodně máte z čeho vybírat. Potěší vás nejen růžová, oranžová, ale také bílá a mnoho dalších. Rozhodně lze také vybírat z různých odrůd. Mezi velice oblíbenou odrůdu patří Diascia vigilis, která vyniká růžovými odstíny květů a může dorůst až do výšky kolem třiceti centimetrů. Mezi otužilé druhy patří Diascia anastrepta. Příští rok, pokud ji budete chtít pěstovat opakovaně, nemusíte kupovat květiny ani semena, stačí si schovat semínka z rostlin. Pro předpěstování sazenic pak začněte již během března a semena vysévejte do propustné zeminy.       

Zdroj: https://izahradkar.cz/zahrada/okrasne-rostliny/kvetiny/diascie-neboli-ostruhatka-letnickova-hvezda-plna-kvetu/, https://www.ceskestavby.cz/rostliny/diascia-diascie-ostruhatka.htm

Náhledové foto: Pixabay

Zahrada je únik, fyzická aktivita na čerstvém vzduchu, zdraví, zábava, radost a neodolatelný klid. Možná jste i vy takového názoru? Pokud ano, ráda se s vámi podělím o své zkušenosti z oblasti zahradničení. :)