Okurková limonáda a další šikovné tipy na využití okurek

Okurková limonáda: Okurky jsou sladké, šťavnaté a jinak vcelku neutrální chuti, takže snesou sladkou i slanou úpravu. Naslano je důvěrně známe, ovšem sladká varianta si k nám teprve začíná razit cestu. Například okurková limonáda je už několik let hitem v našich restauracích, byť různé kvality. Pojďme si udělat opravdu poctivou, domácí a ideálně z čerstvě utržené okurky.

Budeme potřebovat:

  • 1-2 salátové okurky
  • 1 litr vody nebo minerálky, jedno zda perlivé či tiché
  • 2 lžíce cukru
  • 1 bio citrón
  • drcený led
  • lístky máty na ozdobu

Jdeme na to:

Jednu velkou nebo 2 menší okurky oloupeme, ukrojíme pár tenkých koleček a dáme stranou. Zbytek najemno nastrouháme do hluboké mísy. Z citrónu si opatrně oloupeme proužky kůry bez bílé dužiny a poté ho vymačkáme. Přidáme cukr, citrónovou šťávu a mícháme, až se cukr rozpustí a okurka pustí tekutinu. Pak zalijeme vodou a přecedíme přes jemné sítko. Limonádu vlijeme do džbánku nebo láhve a hodně vychladíme. Do sklenic rozdělíme plátky okurek, lístky máty a proužky citrónové kůry, přidáme trochu drceného ledu a dolijeme limonádou.

Foto: Pixabay

Poznámka:

Čím více bude okurkové hmoty, tím více bude mít limonáda okurkovou příchuť. Toto si tedy musíme vyzkoušet a zrovna tak množství cukru a citrónové šťávy.

Okurková limonáda vyladěná podle naší chuti je přesně to pravé letní osvěžení, které hledáme, když přijdeme domů umoření horkem. Nechce-li se nám pokaždé trávit čas vyráběním čerstvé limonády, můžeme si vyrobit okurkový sirup, který přece jen vydrží v lednici déle. Stačí ho jen nalít do sklenice, zalít vychlazenou vodou a skvělá limonáda je na světě.

Zdroje:

https://brno.rozhlas.cz/okurkovy-sirup-8030291

https://www.toprecepty.cz/recept/35319-okurkova-limonada/

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)