Pýchavka je v kuchyni skvělá, její zralost poznáte jednoduše

Vatovec

Milujete houby a už se nemůžete dočkat, až najdete nějaký kapitální úlovek? Aby ne, vždyť mnohé mají zcela unikátní chuť, která je s klasickými žampiony nebo hlívou ústřičnou ze supermarketů nesrovnatelná. Letošní rok je na houby poměrně skoupý. Většinu území zachvátilo sucho a moc nerostou. Přesto se třeba s takovými pýchavkami už určitě setkat dá. Tyto skvělé houby rozhodně stojí za pozornost. Pokud je pýchavka zralá, rychle s ní do koše. Jak vlastně poznat zralost této houby a co z ní lze připravit? To vše vám prozradíme v tomto článku.

Většinou jsou v trávě a lese

První pýchavky se objevují časně zjara. Rostou ale i přes léto až do pozdního podzimu. S většímu druhy pýchavek se setkávám spíše mimo les. Jedná se typický o pýchavku dlabanou nebo o vatovce obrovského. Ten bývá v blízkosti kopřiv, jelikož má rád podklad bohatý na dusík. Ostatní pýchavky menšího vzrůstu často rostou v lesích na pařezech i mimo ně.

PýchavkaMenší pýchavka na kousku dřeva: Foto Radek Štěpán

O obří vatovce není nouze

Setkat se s opravdu obrovskými vatovci u nás nemusí být až tak náročné. Vážit mohou i několik kilogramů a k jejich sběru vám nejspíše nebude stačit ani košík na houby. Jen pro zajímavost, největší vatovec obrovský byl nalezen na Liberecku a jeho hmotnost činila neuvěřitelných 20,8 kg. Jeho průměr činil 216 cm.

Pýchavka dlabanáPýchavka dlabaná: Foto Radek Štěpán

Jak poznat zralou pýchavku?

Zralý vatovec obrovský poznáte velmi jednoduše. Je bílý a poměrně tvrdý, Stejně tak se budete orientovat i u ostatních druhů pýchavek. V případě, že je pýchavku uvnitř trochu nažloutlá, brát by se už neměla. Mnohdy je samotný pýchavka už na pohmat měkká, takže se vyplatí nechat ji na místě.

Pýchavka dlabanáPřepůlená pýchavka dlabaná: Foto Radek Štěpán

Recepty z pýchavek v mnoha variacích

Z hlediska přípravy je pýchavka houba, která má svá specifika. Plodnice pýchavek je totiž zapotřebí oloupat. Bez tohoto procesu bychom se nějakého skvělého výsledku jen tak nedočkali. Tak jako tak nabízí pýchavka recepty v mnoha podobách. Klasiku představují řízky v trojobalu z vatovce obrovského. Ty se dělají prakticky stejně jako standardní masové řízky. Vynikající jsou pýchavky na falešný mozeček s vejci. Zapomenout nelze ani na nakládané pýchavky. Ideální je, když se nakládají spolu s ostatními houbami.  

Pýchavka dlabaná

Stará plodnice pýchavky s výtrusným prachem: Foto Pixabay

Zdroje info: lidovky.cz, vlastní zkušenosti autora

Vatovec obrovský: Náhledové foto Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.