Okrasná zahrada v dubnu

Duben je čas, kdy je potřeba pokračovat v pracích na zahradě. Okrasná zahrada se nese hlavně ve znamení péče o trávník, ale také v zasévání různých druhů rostlin, jako jsou například letničky. Duben je ideální čas, kdy se můžete pustit také do ořezávání růží. Je toho opravdu hodně, proto jsme pro vás připravili tohoto krátkého průvodce pro péči o okrasnou zahradu v dubnu.

Péče o trávník

Pokud trávník ještě nemáte, duben je ideálním obdobím pro jeho založení. O stávající trávník je potřeba se nějakým způsobem postarat. Začněte tak, že odstraníte mechový porost, který je známkou toho, že zahrada není v takové formě, v jaké by měla být. Typicky se jedná o malé množství vzduchu v půdě. Mechy tedy odstraníte důkladným provzdušněním půdy. Můžete využít vertikutátor nebo celou plochu rozpíchejte speciálními hráběmi. Po několika týdnech proveďte provzdušnění znovu.

První sečení trávníku

První sečení trávníku probíhá přibližně ve stejné době, kdy kvetou zlatice. Svůj trávník sestříhejte na délku 4 až 5 cm. Tento zásah musíte svému trávníku kompenzovat prostřednictvím doplnění živin. Zapracujete do něj živiny, například prostřednictvím hnojivé závlahy.

Už máte vysazené letničky?

Pokud jste nezačali již v březnu, teď už je opravdu nejvyšší část pro vysévání letniček. Otužilé rostlinky můžete v dubnu již vysadit přímo do zahrady.

Jarní řez růží

Pokud pěstujete růže, je nyní potřeba věnovat jim pozornost. Nejprve se zaměřte na suché a poškozené výhony. Teprve poté prořezejte výhony silnější – obecně se doporučuje jejich zkrácení na tři až pět oček. Čím slabší je výhon, tím důkladnější by měl být prořez. Nezapomeňte své růže po tomto zásahu přihnojit.

Odkvetlé cibuloviny

V dubnu je možné, že je vaše zahrada plná již odkvetlých cibulovin. Ty je potřeba nyní odstranit. Uděláte to tak, že odříznete květy cibulovin ještě před tím, než začnou vytvářet semeníky. Listy ještě ponechte, ty se odřezávají až po jejich zažloutnutí.

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!