Správný řez maliníku rozhodne o vaší letošní úrodě

Jestliže jste se ještě na své zahrádce nechopili nůžek, pak je rozhodně nejvyšší čas. Jarní řez maliníku by se neměl opozdit, jinak rostliny zbytečně připravíte o velkou část jejich sil.

A nejde jen o maliník, stejnou péči potřebují i ostružiny nebo oblíbení kříženci posledních let – ostružinomaliníky.

Řez remontantních odrůd maliníku

Jak poznáme remontantní maliníky? Snadno. Jde o ty, které v jednom roce dokáží vyhnat vysoké výhony a na jejich vrcholu poskytnout chutné plody. V roce následujícím pak plodí ve své spodní části. U remontantních odrůd maliníku tedy při řezu odstraňujeme pouze vrchní – odplozené větve.

Pokud jste tento krok neprovedli na podzim, pusťte se do něj teď, než se začnou rostliny vysilovat růstem nových listů. Zastřižení rovněž stimuluje větvení, rostlina zesílí a násada plodů bude bohatší. A stejná pravidla platí i pro remontantní odrůdy ostružiníků a ostružinomaliníků.

Foto: Pixabay

Jak na řez klasických odrůd

Jestliže doma remontant nemáte a keře tedy vždy plodí až na dvouletých nebo starších výhonech, budete mít práci o něco jednodušší. Ořežte jen suché a jinak poškozené prýty a samozřejmě ty odplozené dvouleté. Obvykle už samy zasychají a prozradí se také zbytky souplodí z loňska. Často se bez větší námahy odlomí i přímo u země.

Na keřích by vám tedy měly zbýt jen silné a zdravé letorosty. Ty nakonec zkraťte o čtvrtinu – nejlépe na jednotnou délku. Ideální výška se pohybuje mezi 1,5 – 1,7 metru. Jsou-li ostříhané části zdravé, bez obav je zkompostujte. Naopak ty, jevící známky plísní nebo houbových chorob, bez milosti spalte. A co plazivé ostružiníky? Ty zkraťte jednotně na délku dvou metrů a vyvažte k opoře.

Po jarním řezu nezapomeňte všechny rostliny dobře pohnojit, a to nejlépe speciálním hnojivem (např. Cererit apod.). Bohatě se vám to vyplatí.

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)