Odstranit plevel z trávníku není složité

Mít krásný trávník bez plevelů by chtěl každý majitel zahrady. Bohužel, plevelům se nikdy neubráníte. Jejich odstranění však není složité. Můžete se jich zbavit buď mechanicky, nebo chemicky. Přečtěte si pár rad, jak udržet váš trávník bez plevelů.

Plevel v trávníku

Nejznámější dvouděložné plevelné rostliny, které vám vyrůstají na vašem trávníku, jsou sedmikráska, smetánka, řebříček, jitrocel, pryskyřník, jetel nebo rozrazil. Dobré je plevelům preventivně předcházet. Základem je již výběr kvalitního osiva, správná doba výsevu a příprava půdy. Následně je důležitá péče o trávník. Máte-li trávník delší dobu, je důležité, abyste ho pravidelně a rovnoměrně přihnojovali a kosili. Jedině tak vytvoříte hustý porost, kterým alespoň částečně zamezíte růstu plevelů. Nebojte se použít travní směsi pro regeneraci a obnovu poškozeného trávníku. Poškození však předejdete dostatečným zavlažováním trávníku.

Mechanické odstranění plevele

Tento způsob odstraňování plevele je častější. Plevel musíte vytrhnout i s kořínky, jinak bude růst dál. Plevel je dobré vytrhávat tehdy, když je půda mírně mokrá, rostlinky se vám budou dobře vytrhávat. Ne všechny se vám však bude dařit vytáhnout, některé jdou opravdu velice těžko. Nezbyde vám pak nic jiného, než na tento plevel použít druhou metodu a tou je chemické odstranění plevele.

Chemické odstranění plevele

Je dobré vědět, která z  nežádoucích rostlinek v trávníku převažuje. Některé z nich jsou totiž proti herbicidům odolné. Zbavit plevele se můžete buď použitím chemického prostředku v podobě popraše, nebo postřiku. Z těch zaručeně osvědčených je to Trastan, Lontrel, Starane. Kombinací dvou posledních je přípravek Bofix. Chemické přípravky jsou nejúčinnější začátkem a koncem léta. Přípravek naneste na postižená místa v době, kdy je trávník vlhký, lépe se uchytí. Nechte jej týden působit a na trávník za žádných okolností nešlapejte. Nepouštějte na něj ani svá zvířata. Následně trávník posekejte sekačkou se sběrným košem. Tímto způsobem byste měli plevel zničit. Pokud se tak nestane, opakujte tento postup ještě jednou, případně zkuste jiný chemický přípravek.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.