Škůdci pokojových rostlin

Zdravý vzhled rostlin v květináčích je potvrzením jejich správného pěstování. Ale ani pokojové rostliny se čas od času neubrání napadení škůdci. Co je účinné proti těmto nežádoucím domácím škůdcům?

Zdravé rostliny a jejich prevence

Nejlepším způsobem boje s chorobami a škůdci je kupování zdravých rostlin a jejich pěstování vhodným způsobem. Vhodná je prevence, která spočívá v kontrole zdravotního stavu rostlinky. Silné rostliny, kterým je věnována náležitá péče, netrpí chorobami. Také škůdci je napadají jen zřídka. Když už je vaše rostlinka napadena, zkuste ji zachránit. Silně napadené rostlinky se však doporučují vyhodit či spálit. Záleží-li vám na záchraně rostlinky, zkuste nějakou z osvědčených rad, které popisujeme v následujících řádcích.

Chemická ochrana

Nejrychlejší a nejefektivnější ochranou je jistě ta chemická pokojových rostlin. Uvědomte si ale, že využívání chemických prostředků v bytech či domech je spojeno s velkým zdravotním rizikem. Koupit lze celou řadu insekticidních preparátů. Musíte však dodržet dávku a termín aplikace. Bohužel se však velmi často stává, že škůdce si dokáže vytvořit odolnost na chemickou látku, proto je vhodné tyto chemické přípravky střídat.

Nejčastější škůdci a jejich hubení

Mšice, které se objevují dost všeobecně, se velmi rychle množí a jejich likvidace je docela obtížná. Můžete je vypudit pravidelným sprchováním čistou vodou. Účinné jsou optické lapače ve tvaru žlutého trojúhelníku, které jsou opatřeny lepem. Zapichují se přímo k rostlině a slouží k odchytu škůdce. Výborný je také přípravek Biool, který je na bázi minerálních olejů a není pro člověka jedovatý, proto jej lze použít i v bytě. Svilušky, tmavě zbarvené droboučké pavoučky, které vytváří na spodní straně listů jemnou pavučinku, můžete zničit promýváním horní i spodní strany listů vodou s nepatrným přídavkem prostředku na mytí nádobí. Půdní škůdce odstraníte výměnou svrchní vrstvy zeminy v květináči. Pokud máte v bytě množství drobných tmavých mušek, jedná se o smutnice. Prevencí proti jejich přemnožení je optimální zálivka, nejlépe do misky. Osvědčila se také aplikace parazitické hlístice, která se dodává do půdy v podobě zálivky, kde napadá larvy a ty následně hynou.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.