Polystyren můžete využít i v půdě. Má to ale více nevýhod

Polystyren

Polystyren je možné upotřebit v zahradě na spoustu chytrých aplikací. Můžete jím zateplit květináče rostlin na zimu nebo třeba i skleník. Spousta zahradníků jej rozdrobený přidává i do půdy, aby se zlepšil odtok vody. To ale může být trochu problematické. Je třeba myslet na to, že polystyren není biologicky odbouratelný, což znamená, že v půdě vydrží velice dlouho. Z hlediska ekologického nic moc.

Polystyren a rostliny

Polystyren ale můžete využít též do půdy k rostlinám v nádobách. V takovém případě nemusí způsobit žádné problémy s životním prostředím. Má se za to, že polystyren není ovlivněn půdou ani vodou a rozklad trvá mnoho let. Není úplně jasné, jak se výrobky rozkládají v čase. Jedna ze složek polystyrenu je zařazena mezi látky způsobující rakovinu. Proto doporučujeme, když už jej přidáváte k rostlinám, tak ne k těm jedlým.

Polystyrenové koule

Foto: Pixabay

Polystyren pro lepší odvodnění

Přidat polystyren na dno nádoby s rostlinou má zlepšit odtok vody. Rostlina tak nesedí v přebytečné vodě. Výhodou je, že polystyren vydrží opravdu dlouho. Na druhou stranu je možné jako drenážní vrstvu použít cokoli jiného – například malé kamínky. A máte to zcela bez rizika. U polystyrenu ale existuje obava, že pěnový materiál se může nasáknout vodou. To může způsobit hnilobu kořenů. Navíc se nerozkládá, a tak nepřináší rostlinám žádné živiny.

Provzdušňování půdy polystyrenem

Polystyren může přijímat vlhkost a podmáčet se, což může způsobit zhutnění půdy. Takže ve skutečnosti půdu neprovzdušňuje, ale naopak. Pokud si koupíte zeminu, můžete v ní někdy objevit malé bílé kuličky. To není polystyren, ale perlit, který je pro účely provzdušnění půdy ideální. Vlhkost neabsorbuje, poskytuje vodu kořenům a skvěle provzdušňuje. Navíc nepředstavuje žádnou hrozbu pro životní prostředí.

Zdroje info:

https://flourishingplants.com/using-styrofoam-in-soil/

https://www.gardeningknowhow.com/special/containers/using-styrofoam-in-containers.htm

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!