Odcházejí vám orchideje? První pomoc pro phalaenopsis

Phalaneopsis

Pěstujte orchideje? Aby ne, tyto krásné květiny dokážou za oknem doslova divy. Rod Phalaenopsis patří asi mezi nejčastěji pěstovaný. Označovaný je také jako můrovec. V rámci tohoto rodu existuje přibližně 60 nejrůznějších druhů orchidejí. Z drtivé většiny jsou epifytické, někdy litofytní. Přirozeně se vyskytují především v asijských zemích, a to konkrétně Indii, Číně v Nepálu a jinde. Zmínit můžeme třeba Austrálii a Novou Guineu. My se v následujících řádcích nezaměříme na pěstování orchidejí, ale spíše na jakousi první pomoc, když je s nimi zle.

Mnohdy nepotřebují specifickou péči

Někteří pěstitelé dělají z hlediska speciální péče úplné minimum. My máme například orchideje na severovýchodním okně. Zálivku řešíme za cca 1 týden, maximálně 10 dnů. Orchideje zpravidla necháme stát ve vodě cca 24 hodin, když zapomeneme, tak někdy i delší dobu. Následně se voda vylije a žádná další péče už nenásleduje. Květinám se skvěle daří a odměňují se nádhernými květy, které jsou ozdobou za okenními tabulemi. Leckdo závidí. Aktuálně máme květiny čtvrtým rokem.

Phalaneopsis

Orchideje: Foto Pixabay

Když orchideje očividně chřadnou

Jestliže je rostlina očividně suchá, s největší pravděpodobností s ní už nic neuděláte. Jinak je zapotřebí ostříhat žluté listy. Také by měla zmizet kůlová část kořene. Odstraňte i svrasklé kořeny. Optimální je ponechat pouze 2 až 3 kořeny pocházející z horní části. Určitě obalte kořeny mechem rašeliníkem a poté vložte do nějaké větší sklenice. V ní by měla být na dně voda, ideálně tak cca 3 cm. Jestliže budou kořeny dostatečně silné, vodu si dokážou najít a orchidej opět poroste a dosáhne své pověstné krásy.

Phalaneopsis

Orchideje: Foto Pixabay

Vlastní hnojivo na phalaneopsis

Jinak lze na orchideje použít také domácí hnojivo. Jeho výroba není nijak extrémně náročná. Potřebovat budete litr vody a 3 stroužky česneku. Ty se nechají vyluhovat a následně tímto elixírem rostliny zaléváte. Mělo by jim to pomoct. Nám se objevily 2 nové výhony.

Orchidea: Náhledové foto Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.