Jiřiny jako okrasa terasy

Když se řekne podzimní truhlíky, většina z nás si nejspíš vybaví takové, vyplněné vřesem, drátovcem nebo nanejvýš aktuálním hitem – okrasnou kapustou. Ovšem vaše podzimní terasa či balkon můžete bez potíží nádherně kvést. A použít k tomu lze třeba oblíbené jiřiny.

U nás se jiřiny (Dahlia) pěstují už více než 200 let. A právě jejich oblíbenosti vděčíme za to velké množství odrůd, které je aktuálně k dostání. Asi nepřekvapí, že na terasu se nejlépe hodí jiřiny nižší s kompaktním vzrůstem. Vybírejte takové, které nepřesáhnou půl metru výšky.

Výživná půda a dobré hnojení jsou základními kameny úspěchu

Až si přinesete jiřiny z obchodu, odolejte pokušení je ponechat v květináči, ve kterém jste je koupili, i kdyby byl sebevíce dekorativní. Místo toho je přesaďte do nejméně jednou tak velkého květináče nebo truhlíku a zásobte je výživným substrátem. Dokud kvetou, vyžadují také přihnojování a to 1x za 14 dní běžným hnojivem pro pokojové rostliny.

Nesmí nikdy vyschnout, ovšem vyhněte se jejich zalévání přes listy. Mohli byste se totiž dočkat nepříjemných houbových chorob.

Co s jiřinami v zimě?

Před příchodem prvních mrazíků je zbavte zažloutlých listů a květináče s jejich hlízkami přeneste do bezmrazé místnosti. Mírně zavlažujte a v druhé polovině května květináč opět přeneste na balkon nebo terasu. Pokračujte s péčí jako doposud a brzy se dočkáte nádherných květů. Ty staré nezapomeňte pravidelně odstraňovat, jiřiny tak pokvetou déle.

Tipy na terasové jiřiny z obchodů

Pokud si pořizujete jiřiny na balkon poprvé, pak se vám určitě zalíbí oblíbené drobnokvěté „miňonky“. Ještě menší jsou baby jiřiny, jejichž výška nepřesahuje 20 centimetrů. Z letošních hitů vás určitě zaujme jedinečně vypadají ´Extaze´ a pokud dáváte přednost dvoubarevnému potěšení, pak bude pro vás tím správným tipem ´Secret Glow´nebo ´Polar´.

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)