Ocicat potřebuje výběh na zahradu a rád se s vámi projde i na vodítku

Milujete kočky? A myslíte si, že o nich víte opravdu všechno? Pak jste se ještě nejspíš neseznámili s ocicatem. Říká se mu také ocelotí kočka, ovšem po této známé šelmě „zdědil“ jen jméno. Vším ostatním je to ta mazlivá a věrná kočička, jakou byste doma chtěli mít.

Ocicat vznikl úplně náhodou v Americe, a to ze snahy o vyšlechtění siamky s habešskými rysy. Nešlo o úplně jednoduchou cestu a než se chov podařilo stabilizovat, chvíli to trvalo. Ovšem nádherně tečkovaná srst ocitata jasně ukazuje, že to stálo za to.

Ocitat jako kočka-pes

Jde o středně velké kočičí plemeno, které nedorůstá více než 7 kilogramů váhy. Ocicati jsou velmi milí a zvídaví, ovšem závislí na společnosti, rádi si hrají a vyžadují neustále nové a nové podněty. Nesnášejí však, pokud zůstanou o samotě. To se dokáží i pořádně pomstít na vybavení domácnosti. Jestliže tedy býváte často pryč, pořiďte jim společníka.

Zdroj náhledového obrázku: commons.wikimedia.org

A nemusí se jednat o kočku, velmi pravděpodobně se skamarádí i se psem. A to až do té míry, že si své přátelství budou oba aktéři čas od času prokazovat hranými souboji a honičkami. S ocicatem se zkrátka nudit nebudete.

Kočka, která potřebuje pohyb

Připravte se na to, že ocicat má v sobě spoustu energie. Nejvíce se mu zavděčíte dobře oploceným výběhem na zahradu, plným kočičích úkrytů a hlavolamů. A neobejde se (zejména při chovu v bytě) i bez venkovní procházky. Rád a ochotně se naučí chodit na vodítku, jen aby vás mohl kamkoliv následovat. A zvládne i aportovat a poslouchat i jiné povely.

Ovšem určitě se ho nesnažte vycvičit jako psa, to se vám vzhledem k vrozené kočičí tvrdohlavosti stejně nepovede. Jinak jde o plemeno zdravé a poměrně dlouhověké, takže vám bude dělat radost po opravdu dlouhou dobu.

Zdroj náhledového obrázku: commons.wikimedia.org

 

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)