Co pěstovat na balkoně

Chilli papričky

Na balkoně se dá pěstovat všelicos. Stačí jen vědět jak na to. Poměrně snadné je pěstování bylinek na balkoně. Velice vhodná je například bazalka, petrželka či pažitka. Stačí bylinkám dopřát to, co potřebují, a můžete pravidelně sklízet. Některé bylinky, jako je například rozmarýn, vám poděkují za plné světlo. Jiné bylinky zase porostou raději ve stínu. Důležitá je pravidelná zálivka a zabránit rostlinám, aby šly do květu. Pokročilejší mohou začít pěstovat zelené saláty. Tady ale pozor na příliš ostré polední slunce.

Zeleninová zahrádka na balkoně

Avšak na balkonech se dá pěstovat i taková zelenina, jako jsou rajčata a papriky – včetně chilli papriček. Ty jsou vůbec nejoblíbenější zeleninou pěstovanou na balkoně. Dobře poroste ale i ředkvička, hrášek, fazolky, kedlubny a v hlubokém květináči i mrkve. Skvělé jsou také měsíční jahody.

Ovoce na balkoně

Pokud máte větší balkon, můžete pěstovat také ovocné stromky. Pěstitelé přicházejí s celou řadou zakrslých stromků, skvělá je například jabloň a broskvoň, jejíž květy navíc nádherně voní. Jinak se ale běžně pěstuje ovoce, které roste na keřích, jako je angrešt, maliník, ostružiník, borůvka a další. Pěstování ovoce na balkoně už ale není tak bezproblémové, jako v případě zeleniny či bylinek.

Jahody

Jahody: Zdroj obrázku Pixabay.com

Balkon ve stínu

Balkony, které jsou orientovány na sever, jsou zastíněné. A právě ty jsou nejhorší pro pěstování. Většina rostlin totiž potřebuje určitou dobu na slunci, jinak odumírá. Na stinném balkonu můžete pěstovat bylinky, jako je máta, meduňka, petrželka nebo pažitka.

Co pěstovat na slunném balkoně?

Mít slunný balkon (tedy s orientací na jih) je vždy výhoda. Máte větší škálu plodin, ze kterých můžete vybírat. Hodí se zejména teplomilná zelenina, jako je lilek, paprika či rajčata, vhodné jsou ale taktéž středomořské bylinky. Jahody taktéž potřebují velké množství slunce, takže přidat můžete i je.

Kdy začít pěstovat?

Některé rostliny musíte předpěstovat doma, a teprve „po zmrzlých“ (tedy v druhé polovině května) je dát na balkon. Týká se to teplomilných rostlin, jako jsou například středomořské bylinky. Avšak existují také rostliny, které můžete umístit na balkon již v dubnu. Mezi ně patří například hrášek, pnoucí fazole, ředkvičky, mrkev a další. Určité bylinky, jako je máta, meduňka, tymián, levandule, pobyt na balkoně v dubnu také zvládnou.

Chilli papričky: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!