Nové české odrůdy broskvoní – letos jich přibylo hned pět

Pokud patříte mezi fanoušky české ovocnářské produkce a zároveň rádi sledujete novinky, pak vás určitě potěší, že letos bylo do státních odrůdové knihy ČR zapsáno hned pět nových zástupců. Je to obdivuhodný výkon, když uvážíme, že aktuálně čítá kniha „jen“ 33 odrůd s úředním podpisem a 9 odrůd s úředně uznaným podpisem (registrace ze zahraničí).

Svědčí to o tom, jak je toto ovoce mezi zahrádkáři oblíbeno, a to i přes mnohé peripetie při jeho pěstování. A po čem se poohlédnout? Přibyla odrůd Afra, Berenike, Bloody, Marione a Zezulka.

Broskve Afra

Vezmeme to pěkně popořadě. Pokud se rozhodnete pro Afru, dostanete do ruky ranou až středně ranou pravou broskev. Plody jsou podle klasifikace středně velké až velké se středně tlustou slupkou, zbarvující se na osluněné straně dočervena. Mezi její vlastnosti patří vysoká plodnost, kterou lze podpořit krátkým řezem a probírkou plodů.

Bělomasá broskev Berenike

Tohle ovoce vás potěší spíše malými až velmi malými plody. Měkká krémová dužina plodů vyzrává velmi pozdě, často až na začátku září. Berenike vaši zahradu také ozdobí svým převislým habitem, na jaře pak také červenými sytě zbarvenými květy.

Broskev Bloody

Další velmi pozdní raná broskev. Potěší stejně jako Afra středně velkými až velkými plody s tlustou, hustě plstnatou slupkou. Chutná spíše nakysle, plodnost je spíše střední. Bloody je vhodná spíše na zpracování a pro výrobu šťáv než pro přímou konzumaci.

Jak vypadá odrůda Marione

Potěší středně velkými až velkými plody se středně tlustou slupkou. Její základní barva je spíše zelenkavá. Patří k raným odrůdám pravých broskví. Plody potěší měkkou nasládlou dužinou a vysokou aromatičností. Je velmi plodná, ovšem za předpokladu krátkého řezu a probírky plodů. Ze všech nově registrovaných odrůd je nejméně náročná na okolní podmínky.

Broskev Zezulka

Pozdní pravá broskev s velkými plody a středně tlustou jen lehce plstnatou slupkou. Plody jsou spíše zelenkavé, na slunečné straně však s červeným líčkem. Dužinu mají spíše tužší, vláknitou, ovšem velmi sladkou a silně aromatickou. Je vhodná jak pro přímou konzumaci tak i pro další zpracování.

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)