Nové české odrůdy broskvoní – letos jich přibylo hned pět

Pokud patříte mezi fanoušky české ovocnářské produkce a zároveň rádi sledujete novinky, pak vás určitě potěší, že letos bylo do státních odrůdové knihy ČR zapsáno hned pět nových zástupců. Je to obdivuhodný výkon, když uvážíme, že aktuálně čítá kniha „jen“ 33 odrůd s úředním podpisem a 9 odrůd s úředně uznaným podpisem (registrace ze zahraničí).

Svědčí to o tom, jak je toto ovoce mezi zahrádkáři oblíbeno, a to i přes mnohé peripetie při jeho pěstování. A po čem se poohlédnout? Přibyla odrůd Afra, Berenike, Bloody, Marione a Zezulka.

Broskve Afra

Vezmeme to pěkně popořadě. Pokud se rozhodnete pro Afru, dostanete do ruky ranou až středně ranou pravou broskev. Plody jsou podle klasifikace středně velké až velké se středně tlustou slupkou, zbarvující se na osluněné straně dočervena. Mezi její vlastnosti patří vysoká plodnost, kterou lze podpořit krátkým řezem a probírkou plodů.

Bělomasá broskev Berenike

Tohle ovoce vás potěší spíše malými až velmi malými plody. Měkká krémová dužina plodů vyzrává velmi pozdě, často až na začátku září. Berenike vaši zahradu také ozdobí svým převislým habitem, na jaře pak také červenými sytě zbarvenými květy.

Broskev Bloody

Další velmi pozdní raná broskev. Potěší stejně jako Afra středně velkými až velkými plody s tlustou, hustě plstnatou slupkou. Chutná spíše nakysle, plodnost je spíše střední. Bloody je vhodná spíše na zpracování a pro výrobu šťáv než pro přímou konzumaci.

Jak vypadá odrůda Marione

Potěší středně velkými až velkými plody se středně tlustou slupkou. Její základní barva je spíše zelenkavá. Patří k raným odrůdám pravých broskví. Plody potěší měkkou nasládlou dužinou a vysokou aromatičností. Je velmi plodná, ovšem za předpokladu krátkého řezu a probírky plodů. Ze všech nově registrovaných odrůd je nejméně náročná na okolní podmínky.

Broskev Zezulka

Pozdní pravá broskev s velkými plody a středně tlustou jen lehce plstnatou slupkou. Plody jsou spíše zelenkavé, na slunečné straně však s červeným líčkem. Dužinu mají spíše tužší, vláknitou, ovšem velmi sladkou a silně aromatickou. Je vhodná jak pro přímou konzumaci tak i pro další zpracování.

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)

6 komentářů

 1. Marta Odpovědět

  BROSKEV BLOODY
  Další velmi pozdní raná broskev.

  A zase jsem sem omylem vlezla v domnění, že se něco nového dozvím. Zase jenom nezkontrolovaný nesmysl.

 2. Arnošt Odpovědět

  Takových hovadin se na netu najde každý den plno. Ale že by se člověk dozvěděl, kde ty nové odrůdy sehnat, to je asi tajné.

 3. Honza Odpovědět

  A kdy je doba květu? Namrzá, je odolná, jak s kadeřavostí, jak snadno se oddělují plody, na které podnoži ta která odrůda nejlépe plodí, jak je dlouhověká a kdy přináší plodnost, … ????

  Probůh! Tohle jsou nejzákladnější pěstitelské otázky !

  A proč je na obrázku květ (větvička) jabloně ?!!!? To si myslíte, že to nikdo nepozná ?!?

 4. Jirka52 Odpovědět

  Jak to tak čtu, tak tyto broskve jsou pro běžné zahrádkáře většinou neatraktivní. Vlastnosti jako plod malý až velmi malý, nakyslý, bělomasý, chlupatý, zelenkavý a že broskoň potěší hlavně červeným květem a převislými větvemi ? Tento koktejl nepraktických vlastností si většina zahrádkářů přece nemůže vysadit doma do svých vesměs omezených prostorů, kam potřebuje dát něco v naprosto jiné kvalitě a užitnosti pro celou rodinu. A velkopěstitel (kterých rychle ubývá) to nemůže zatím udělat vůbec. I na našem trhu je už velký výběr kvalitních odrůd různých vlastností, jen kdyby jich bylo dost a v rozumné ceně! Prodávat stromek za 200-300 Kč je zlodějina. Našich odrůd dobrých vlastností je určitě málo a hlavně jim chybí odolnost vůči stále stejným chorobám jako kadeřavost, padlí, strupovitost atd. Přece nelze do nekonečna cpát do přírody chemii a přitom křičet po ekologii! Takže bez dalších praktických, prověřených a dlouhodobých pěstitelských zkušeností se uvedené odrůdy nedají nijak lépe hodnotit. Spíš si myslím, že to je asi krok zpět , nebo alespoň bokem !!!

 5. Gustav Odpovědět

  To se mě hrozně líbí.Kdyby jste aspoń napsali do jakých oblastí se hodí.Jinak je vše k h…u,jestli
  mají silnější slupku.To jsou informace k h…u.

 6. Karel Jan Odpovědět

  Opět skvělý bezobsažný článek o broskvích názorně doplněný kvetoucí jabloní Malus purpurea simulující neúspěšně, že se jedná o broskev. Kreditabilita článku je v mínusu.
  Zdá se, že psát „odborné“ články může kdokoliv.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *