Kuna

Jak se zbavit kuny: Lidé to zkoušejí různě

Usadila se u vás kuna? Rozhodně nic příjemného. Problém, který je zapotřebí co nejdříve řešit. Jednak budete mít všude její výkaly a jednak také bude nepříjemně dupat a páchnout. Nejhorší je ale to, že postupně zničí izolací jak na domě, tak třeba v automobilu. Opravy se následně šplhají do tisíců korun. Kuna se do domu dokáže dostat klidně i jenom malinkatou dírkou v obložení či na fasádě. Optimální je veškeré mezírky ucpat. Tradičně se volí kovová mřížka, nicméně výborná je i nizkoexpanzivní pěna. Přesto se vyplatí spíše se snažit o to, abyste se kuny zbavili. Jaké jsou nejčastější alternativy?

Pasti a nejrůznější sklopce

Asi nejčastěji se lidé snaží zbavit kuny tak, že ji chtějí chytit do pasti. Výborné jsou zejména sklopce označované také jako sklopky. Kuna je ale často velmi rychlá a dokáže se cíleně sklopcům vyhýbat. Když je jich více, pak se ostatní poučí z omylu první. Sklopky se nesmíte dotknout svou rukou. Kuna to pozná, použijte proto kleště. Jinak se vyplatí koupit u prodejce i speciální návnadu na kuny. Jinak se mnohdy využívají sušené třešně nebo švestky. Při úspěchu kunu odvezte minimálně 10 kilometrů od inkriminovaného místa.

Kuna

Chemie zapáchá

S tím bohužel musíte počítat. Tradiční volbu představují naftalínové tablety. Stačí do nich udělat malý otvor a uvolníte pach, který kuny nesnáší. Jinak jsou na trhu také vonící citronové stromečky. Poměrně drastická je chemie na bázi chloru. Tady je třeba chránit své vlastní zdraví. Poměrně vtipné je také použití vody po holení, kterou můžete injekční stříkačkou aplikovat do malých vyvrtaných dírek na půdě.

Elektronické plašiče

Na trhu je jich spousta, nicméně většinou nejsou příliš spolehlivé. Kuna si bohužel za určitou dobu na zvuk zvykne a klidně se vrátí do svého vyhřátého pelechu. Výborné jsou modely vyznačující se měnící se výškou tónu, případně LED světlem, jehož se kuna obvykle lekne. To se rozsvítí na základě informace z čidla.

Kuna nesnáší chlupy a vlasy

Velkými nepřáteli kun jsou kočkovité šelmy. Kuny je zkrátka nemusí, a tak není od věci nastražit na daná místa třeba kočičí chlupy. Volně žijící kočky jsou pro kuny strašákem. Jinak údajně fungují i ostříhané vlasy.  

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

1 komentář

  1. Pavel Odpovědět

    Co skutečně funguje, jsou pánské, vlasy. Vlasy bez kondicionerů,laků atd,které obsahují ženské vlasy.
    Ostatní a „zaručené“ způsoby nezafungovaly. Z punčoch jsem nastříhal malé díly na „sáčky“,naplnil mými vlasy,které po každém mém stříhání ukládám. Sáčky jsem vázacím drátkem na rostliny připevnil do motorového prostoru do dvou ze tří našich aut(třetí je sporťák veterán, uloženka v garáži) a další sáčky přivázal kolem domu a domku za všechny okapové svody ve výšce cca 30-50 cm od země. A to byla 1. sezona bez kun. Jednou za 2-3 roky sáčky preventivně vyměním. Jednou jsem výše uváděnou uloženku večer vyvezl z garáže a nechal do rána a ráno paseka na zámkovce pod motorem. Auto nemělo sáček s vlasy ,kuna vytrhala a roztrhala komplet tlumící „polsterung“ víka motoru .Obě auta,co stojí venku pod otevřeným přístřeškem jsou v pohodě,jsou v nich ty vlay.
    Takže až na tuhle epizodku mám pozemek léta bez kun. Je to znát i na zámkové dlažbě(cca celkem 200m2) v době, když zrají třešně. Dříve bývala podělaná od kun(v trusu pecka/y) od třešní a když se to nechalo tak 2 dny, šlo to dolů už jen wapkou.
    Ostatní metody u mě nefungovaly.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *