Nikoli banánová, nýbrž nevoňavá republika. Rostliny se totiž při vysokých teplotách chovají docela jinak, než si myslíme

O globálním oteplování se v ČR poslední dobou hodně mluví. Šíří se k nám nejrůznější druhy rostlin a živočichů, případně se ty domácí vyskytují i na lokalitách, kde se do dnešní doby nikdy neobjevily. A s nadsázkou se říká, že si brzy budeme moci vypěstovat i vlastní banány (tedy minimálně mezi vinicemi na Pálavě).

Ovšem podle nejnovějších průzkumů to vypadá, že celá anabáze bude trochu složitější. Vědce totiž překvapilo chování rostlin během velmi vysokých teplot. Konkrétně ho zkoumali na petúniích.

Jsou krásné, ale nevoní

Kvetoucí rostliny se svým zjevem snaží o jediné – přilákat opylující hmyz, který se pohybuje v jejich okolí. Jdou na to dvěma způsoby: barvami a vůní. A některé druhy vonných petúnií (stejně jako řada dalších rostlin okolo nás) se rozhodla obě strategie zkombinovat.

Foto: Indrajit Das / Creative Commons / CC-BY-SA-4.0, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Petunia_12.jpg

Ovšem jak to tak vypadá, tváří v tvář vysokým teplotám tak úplně nefungují. Když totiž vědci vystavili tyto květiny teplotám, jež byly nad hranicí jejich obvyklé komfortní zóny, přestaly jejich květy okolo sebe vůni šířit a tím samozřejmě snížily potenciálním opylovačům jejich nalezení.

Budou barevné, ale docela bez vůně

Když se v dobách dinosaurů vyvinuly na planetě první kvetoucí rostliny, velmi pravděpodobně okolo sebe žádnou vůni nešířily (pro zájemce doporučujeme například skvěle napsaný román Červený raptor). A jak to tak vypadá, mohla by se planeta Země do těchto časů brzy vrátit.

Za vůni je totiž odpovědný gen PH4, a podle všeho právě on může i za to, že se při vyšších teplotách schopnost květin „šířit vůni“ vypíná a ke slovu přicházejí jen a pouze barvy. Zbývá jen doufat, že se tomu časem flóra okolo nás přizpůsobí. Jinak by to byla opravdu škoda.

Náhledové foto: Indrajit Das / Creative Commons / CC-BY-SA-4.0, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Petunia_05.jpg

Zdroj: Stoplusjednicka.cz/prestava-svet-vonet-globalni-zmeny-klimatu-maji-vliv-i-na-vuni-rostlin

 

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)