Kompost

Kompostér ze starých recyklovaných palet: Nic složitého

Vyrobte si na zahradě jednoduchý kompostér. V tomto textu najdete návod na velmi jednoduchý projekt, který můžete mít hotový za chvilku a bude velmi praktickým doplňkem vaší zahrady. Všechny rostlinné zbytky z kuchyně si do kompostu můžete ukládat. Nic nemusíte vyhazovat. Kompost vám poslouží jako výborný zdroj živin pro vaše rostliny v zahradě.

Co budete potřebovat

Na stavbu základní konstrukce kompostéru budete potřebovat tři palety. Palety nemusí být ani nové, ani nijak hezké, klidně postačí nějaké staré, které třeba najdete ležet na zahradě ladem. Důležité je, aby palety byly ještě alespoň trochu stabilní. Palety nemusíte ani nijak opracovávat. Jestli ale chcete, můžete si s nimi samozřejmě pohrát, palety ohoblovat, dát jim nový nátěr, aby vypadaly dobře a aby taky trochu déle vydržely. To ale není nezbytně nutné. Náš projekt se dá zhotovit i bez toho. Kromě palet si ale pořiďte zahradnickou fólii, pár hřebíků nebo rýsováčků, kladivo, a kousek drátu nebo špagátu.

Kompost

Kompost: Foto Pixabay

Jak na to?

Nejprve si vyberte místo, kde bude váš kompostér stát. ideální je vybírat takové místo, které není moc vidět, nejlépe co nejdál od domu kvůli zápachu a také ve stínu, aby na něj nesvítilo přímé slunce a kompost nebyl moc suchý. Jakmile máte místo, můžete se pustit do práce. Palety nejdřív opatřete z jedné strany zahradnickou fólií. Tu můžete přibít hřebíky nebo rýsováčky. Pokud máte nastřelovací pistol, hodně vám to usnadní a urychlí práci. Jakmile máte všechny tři palety pokryté fólií, postavte je k sobě do tvaru písmena U a připevněte k sobě drátem. Můžete je i přivrtat, ale drát bohatě postačí. Pro větší stabilitu můžete palety připevnit ke kůlům. A můžete začít s kompostováním.

Co dát do kompostu?

Do spodní vrstvy kompostu dejte nějaké větve, na ně zeminu a pak postupně přidávejte rostlinný odpad. Do kompostu můžete hodit v podstatě cokoliv, co může zetlít a rozložit se. Rozhodně tam ale nepatří anorganický materiál, železo, kameny ani plasty. Kompost je dobré občas proházet. Že už je hotový poznáte tak, že vypadá jako sypká půda.

Kompostér: Náhledové foto Pixabay

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

2 komentáře

  1. Kare Odpovědět

    Tak jsem je na vaši radu ohobloval a o spojovací materiál si zničil hoblík. Díky za cenné rady, více takových hodnotných článků.

    1. sowda Odpovědět

      Každý řemeslník ví, že před použitím hoblíku a podobného vercajku, si musí materiál předem prohlédnout.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *