Zkuste si letos obarvit velikonoční vajíčka přírodně: poslouží vám ovoce a zelenina

Velikonoce

Velikonoce jsou svátky jara. Proto by je měly doprovázet barvy – spousty barev. A i když ani letos pravděpodobně nestrávíme Velikonoce mezi svými blízkými, není důvod, abychom se vzdali barvení vajec. Barvení přírodními složkami je bezpečné. Když víte, jakou potravinu použít, můžete získat takové barvy, jako je modrá, žlutá, růžová či oranžová.

Modrá barva

Krásného modrého odstínu docílíte prostřednictvím barviva, vyrobeného z červeného zelí. Nakrouhejte si jeden hrnek červeného zelí. Zalijte ho v hrnci čtyřmi hrnky vody a vařte na mírném plameni asi 15 minut. Po vychladnutí přidejte 2 lžíce bílého octa. Pro velmi světle modrou barvu ponořte vajíčka do barviva jen krátce. Chcete-li získat sytý odstín, nechte vejce v barvivu po několik minut. Pro intenzivnější barvu použijte k ochlazení vajec ochlazené barvivo nebo je nechte přes noc namočené v lednici.

Velikonoční vajíčka

Velikonoční vejce: Zdroj obrázku Pixabay.com

Růžová barva

Barvicí vlastnosti řepy mohou být velmi nepříjemné na dřevěných prkýnkách na krájení a čerstvě upravených nehtech, ale při barvení vajíček se to hodí! Oloupejte a nakrájejte 2 středně velké řepy. Dejte je do hrnce a zalijte čtyřmi hrnky vody. Přiveďte k varu a poté snižte teplotu. Na mírném plameni vařte asi 20 minut. Po vychladnutí vmíchejte 2 lžíce destilovaného bílého octa. Pro velmi světle růžovou barvu namočte vajíčka do barviva. Chcete-li získat syté barvy, nechte v barvivu několik minut. Chcete-li dosáhnout intenzivnější barvy, použijte k ochlazení vajec ochlazené barvivo nebo je nechte přes noc zakryté v barvivu v lednici.

Žlutá barva

Žlutou barvu můžete získat použitím koření: kurkumy nebo šafránu. Stačí, když 1 lžíci tohoto koření zamícháte do 1 l vody. Povařte asi 15 minut. Po vychladnutí vmícháme 2 lžíce destilovaného bílého octa a použijeme jako barvivo.

Oranžová barva

Krásně tmavě oranžovou barvu získáte použitím žlutých cibulovitých slupek. Slupky ze dvou až tří cibulí vložte do kastrolu se 4 hrnky vody. Necháme vychladnout, vmícháme 2 lžíce destilovaného bílého octa a použijeme jako barvivo.

Hnědá barva

Hnědou barvu s fialovým nádechem získáte použitím slupky z červené cibule. Slupky ze 2 nebo 3 červených cibulí vložte do hrnce s asi 4 hrnky vody. Přivedeme k varu a poté vařte asi 15 minut. Necháme vychladnout, vmícháme 2 lžíce destilovaného bílého octa a použijeme jako barvivo. Intenzivní barvy dosáhneme ponecháním vajec v barvivu přes noc v lednici.

Vejce: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!