Netřesky: Pěstování ve zkratce

Netřesky

Jde o originálně a hodně dekorativní květiny, které nejsou náročné, a i proto jde o velmi populární pěstované rostliny. Netřesk dokáže vypěstovat každý. Není na tom nic těžkého. Dnes si řekneme základní rady a tipy na tuto činnost.

Kam s netřeskem

Nabízí se Nerudovská otázka – kam máme umístit netřesk? Jde o nenáročné rostliny, proto je toto pěstování poměrně snadné. Najděte, pokud možno, slunné stanoviště a propustnou půdu. Bude s e jim dařit dobře a rychle porostou. Jako dekorace se často dávají například do štěrk nebo do cihlové drti. Kamínky také chrání krček před vlhkostí. Netřesky můžete použít nejen do skalek, ale také například na suché zídky nebo do různých spár a škvír. Možné je však je pěstovat i v nádobách, mísách nebo v kamenech.

Jednoduché množení

Ani rozmnožování této rostliny není nijak extrémně náročné. Tato rostlina vytváří růžice ze zdužnatělých listů, květy pak nalezneme na květině v červenci. Množí se tedy hlavně vegetativně, právě mladými růžicemi, které se objevují po odkvetení květu. Pokud tedy chcete pěstovat novou rostlinu, popřípadě někomu netřesk darovat, stačí přenést dceřinou růžici i s kořínkem. Kořenový bal je u této rostliny slabší není nikterak hluboko pod povrchem. Proto také jde o rostliny, které se snadno množí.

Mnoho druhů

Netřesků je opravdu mnoho. Na každé zahradě můžeme najít úplně jiný druh, které se ještě k tomu mezi sebou často kříží. Jako první si představme netřesk střešní. Jde o nejčastěji pěstovaný druh, který vytváří velké růžice a v průměru je do 10 cm velký. Dále existuje drobnější netřesk horský nebo netřesk pavučinatý, který je zajímavý malými růžičkami obalenými býlími vlákny připomínajícími pavučinu. Posledním druhém je netřesk výběžkatý, jehož původ je právě u nás. Ve volné přírodě je pak ohrožený.

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.