Jaká jsou nejznámější plemena slepic

Plemena slepic

Spousta lidí si pořizuje slepice a ani je nezajímá, jestli jejich chov slepic je určen na snášení vajec. Mnohdy se jedná spíše o okrasná plemena slepic. V dnešní článku se dozvíte, jaké druhy slepic se dají chovat, jak se od sebe liší a jaká jsou nejznámější plemena slepic.

Plemena chovaná na maso

Tento typ slepic, chovaných na maso, je typický tím, že jednotlivé slepice jsou dost robustní. S čímž souvisí i jejich vysoká hmotnost.  Toto plemeno bylo šlechtěno se základním cílem, tedy aby slepice měly velký hmotnostní přírůstek za co nejrychlejší dobu.  Slepice, které jsou chované na maso, bývají většinou přátelské a klidné. Tyto slepice je třeba chovat v menších výbězích. Tím se zamezí přílišnému pohybu a nežádoucímu hubnutí. Mezi nejznámější plemena tohoto druhu patří třeba Kočinky.

Nosná plemena

Nosná plemena slepicNosná plemena slepic si na zahradu pořizuje většina chovatelů. Chtějí, aby snášela vajíčka, což je jejich primárním úkolem.  Tyto slepice jsou převážně lehké a aktivní. Často je uvidíte, jak hrabou a shánějí si potravu.  Díky menší hmotnosti jsou schopné léta, takže je dobré jim včas přistřihnout i křídla.  Ideální je, když jsou dřevěné kurníky pro slepice chované pro snůšku, obklopeny větším výběhem s vyšším plotem a krmítkem pro slepice. Poměrně častým problémem jsou nemoci těchto slepic, konkrétně parazité.  Tím nejčastějším vnějším parazitem jsou čmelíci u slepic a vnitřním parazitem jsou to hlavně hlísti. Nejznámějšími druhy tohoto plemena jsou např. České zlaté kropenky, Vlašky, Plymutky a další. Lze také narazit na kombinaci nosného plemena a plemena chovaného na maso.  Mezi ty nejznámější můžeme zařadit třeba  Amroksky, Laflešky nebo Faverolky.

Okrasná a bojová plemena

Všichni určitě znáte kohoutí zápasy, pro která jsou šlechtěna speciální plemena. A to bojová plemena.  Bojová plemena je třeba chovat zvlášť, neboť se s těmi ostatními slepicemi nesnesou. Z nejznámějších plemen bojových slepic se proslavily hlavně Malajky a Asilky. Protikladem těchto bojových plemen jsou okrasná plemena slepic, jako třeba Hedvábničky či Paduánky.

Slepice: Náhledové foto Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.