Netradiční odrůdy ředkviček na vaše záhony

Ředkvička je prostě ředkvička – červená, s bílým vnitřkem a jemně štiplavou chutí. Ale nenechte se mýlit, ředkviček existuje mnohem více a rozhodně nejde o žádné nevyzkoušené odrůdy. Naopak.

Stačí sáhnout do prověřeného šuplíčku a nechat si poradit, po kterých krasavicích ředkvičkového světa sáhnout tentokrát. K mání je hojnost barev i tvarů.

Až budete v zahradnictví, poptejte se po…

Chcete-li opravdu jemnou zeleninu bílé barvy a jemné chuti, poslouží vám osvědčená Bílá kulatá. Ano, opravdu se tak jmenuje a potěší vás malými bulvičkami dokonale kulatého tvaru. Naopak stojíte-li o nevšední tvarování, poohlédněte se po domácí odrůdě Střechýl, pyšnící se dlouhým bílým kořenem, který svým tvarem opravdu připomíná rampouch.

Foto: Pixabay

Na zdobení chlebíčků a vlastně všude tam, kde jsou žádoucí barvy, se pak hodí velká Máslová obří ředkvička. Bílá dužina bývá uvnitř lehce probarvena do fialova a potěší i svou jemnou chutí. Počítejte však s o něco delší vegetační dobou. A toužíte-li po opravdové nevšednosti, vsaďte na Helios, což je ředkvička se žlutými bulvami. Co do chuti je však o něco ostřejší a pálivější, takže se rozhodně vyplatí pěstovat ji společně s jinými odrůdami. Ne všichni konzumenti totiž tuto její vlastnost ocení.

Jak na správný výsev ředkviček

Aby se úroda opravdu vydařila, je důležitý správný výsev. Rostlinky by neměly růst blíž než 3-4 centimetry od sebe. Při výsevu můžeme být proto pečliví nebo vsadit na pozdější jednocení. Bez tohoto kroku se však krásných a velkých bulev nedočkáme. A kdy jednotit? Klidně už ve chvíli, kdy se objeví první pravé listy.

Dopřejte jim přiměřenou zálivku i hnojení a už jen s uspokojením pozorujte, jak utěšeně rostou. A nezapomeňte, že ředkvičky lze vysít na záhon i několikrát za sezónu. Jsou mnohem lepší než ty z obchodu, takže to za trochu té práce a péče opravdu stojí.

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)