Hrách setý

Čas výsev hrachu: Brzká úroda bude zaručena

Milují vaše děti čerstvý hrášek, který si utrhnou přímo na záhonku? Aby ne! Většina z nich se už těší, až si budou loupat lusky a vytahovat sladké zelené kuličky. K tomu, aby si děti mohly na této dobrotě pochutnat, je zapotřebí zasít co nejdříve. Nejčastěji máme hrášek spjatý s počátkem léta. Čekat ale na výsev až do konce dubna je zbytečné. V teplejších oblastech se dá vysévat klidně už nyní. Žádné velké mrazy už nás zřejmě nečekají a setkáte se s brzkou úrodou. Jak na to? Nic složitého, o čemž vás ostatně přesvědčíme. Podíváme se ale i na další pravidla pro pěstování hrachu.

Výsev hrachu v kostce

Hrách se vyplatí před výsevem ještě namočit. Nabobtná. Vzdálenost mezi řádky volte cca okolo 15 cm. Mezi konkrétními kuličkami dejte cca 5 cm, případně o něco víc, záleží na tom, jak hustý chcete mít porost. Vytvoříte důlky a postupně do nich semena hrášku dáte. My jsme dávali dva hrášky do jednoho důlku. Výsev by měl být neustále vlhký. Do nějakých 14 dnů by měla semínka vyklíčit. Pak se objeví semenáčky a rostlinu je třeba opatřit oporou. Optimální je několik tyček, ne které se uvážou provázky.

Výsev hrachuVýsev hrachu:  Zdroj obrázku vlastní archiv Radka Štěpána

Půda a stanoviště pro hrách

Luskoviny se řadí mezi rostliny pozdní trati, takže jim postačí půda, která je chudší. Určitě ale volte takovou, která bude lehčí a nakypřená. Vhodná struktura půdy je důležitá, jelikož hrášek disponuje vcelku mělkými kořeny. Ty se musí do zeminy dokonale zakousnout. Hnojení dusíkatými hnojivy není zapotřebí.My hrášek nehnojíme nijak. Pěstovat lze hrášek klidně s ředkvičkou, cuketami, okurkami či mrkví. Nevhodné jsou cibuloviny, rajčata a a také brambory.

Hrách:  Zdroj obrázku vlastní archiv Radka Štěpána

Otužilá rostlina, která potřebuje dostatek vody

Hrášek se řadí mezi vcelku otužilé rostliny a dokáže snést i teploty lehce pod bodem mrazu. Dokáže přežít teploty klesajíc až k -3 °C. Proti nárazový, nízkým teplotám je možné chránit hrách netkanou textilií. Hrášek roste relativně rychle. Jestliže se teploty pohybují mezi 14 až 18 °C. Na konci jara už teploty vystupují hodně vysoko a je zapotřebí soustředit se na poměrně vydatnou zálivku. Není-li dostatečná, kvetení i nasazování do lusků je zpomaleno, případně zcela ohroženo. Sucho vede k úhynu rostliny i proto, že má hrách velmi mělký kořenový systém.

Semena hrachuSemena hrachu:  Zdroj obrázku vlastní archiv Radka Štěpána

V Americe milují cukrový hrách

Jen malá zajímavost na závěr. Tento hrách se vyznačuje především tím, že se konzumuje celý včetně lusků. U nás se pěstuje spíše hrách dřeňový, který se pěstuje pro konzumaci samotných zelených kuliček.

Výsev videa:  YouTube kanál Radka Štěpána

Hrách setý: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *