Třeň bedly

Nesprávným sběrem bedel se už tradičně likviduje podhoubí

Už od nepaměti se traduje, že houba se musí při sběru velmi jemně vykroutit ze země. Pro opravdové houbaře se jedná o samozřejmost, kterou berou v potaz. Mnozí ovšem bohužel tento postup nedodržují, a to především u bedel. Ano, bedla vysoká se nezřídka stává obětí doslova barbarského činu. Právě na tento nesprávný sběr se zaměříme mnohem podrobněji v následujících řádcích. Ač bude text možná triviální, jeho úkolem je upozornit na tyto rádoby houbaře.

Proč je obětí právě bedla vysoká?

Důvod je vcelku jednoduchý. Její užitná hodnota spočívá pouze ve sběru klobouku. Ten je ideální především pro smažení na klasické řízky. Často se také bedla vysoká smaží na másle a kmínu. Třeně bývají tradičně nevyužité. Někteří houbaři je využívají pouze na výrobu koření. I tak je zapotřebí minimální množství této části houby. Ke klasickému zpracování jsou třeně bedel velmi tuhé.

Třeně bedel

V čem spočívá nesprávný sběr?

Prostě v tom, že člověk jednoduše v lese utrhne pouze klobouk. Všechno je tak logicky jednodušší. Daný člověk získá jen tu část houby, jež pro něj má užitnou hodnotu. Ostatní houbaři se ale setkávají pouze s trčícími třeni, což určitě není nic příjemného, ba naopak. To ovšem není pouze jediný problém takovéhoto nevhodného sběru bedel vysokých.

Třeň bedly

Podhoubí se prostě ničí

Při odřezávání hub z podkladu dochází k zahnívání zbytků a případné likvidaci podhoubí. U bedel vysokých platí to samé. Trčící zbytek třeně začne hnít a podhoubí je logicky ohroženo. Jemné vykroucení houby z podkladu přitom není nijak náročné a zvládne jej každý. Zbytky třeně je pak doma možné samozřejmě dát na kompost. Vykroucenou a následně odkrájenou část spodní prostě položíte mimo místo, kde bedle rostla. Optimálně ještě podhoubí zakryjete zbytkem mechu, případně jiného lesního podloží. Úroda by tak měla být i následující sezonu skvělá.

Bedly vysoké

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

17 komentářů

 1. premhnil@seznam.cz'Přemysl Hnilička Odpovědět

  To je blábol. Pokud by tam ta bedla zůstala a nikdo ji nesebral, tak shnije úplně stejně, jako samotná noha a podhoubímu je to fuk!

  1. Radek Štěpán Autor příspěvku Odpovědět

   Hezký den, to si myslím také, nicméně rozmnožila by se výtrusy. Ostatně proč se houby neseřezávají, ale vykrucují z podkladu.

   1. tamper@seznam.cz'Tomáš Odpovědět

    Mycelium rozkládá biologický lesní odpad..Listy,jehličí,zbytky trav či mrtvé dřevo….Ovšem neporadí si se zbytky svých vlastních plodnic….Tak tomu mám rozumnět??….Takže nejlepší co pro jeho růst můžeme udělat je hromadně naběhnout do lesů a vysbírat všechny plodnice,protože jinak za pár let,žádné houby nebudou…Ono totiž nějakou dobu trvá než z výtrusů naroste dost velká masa mycelia,aby vytvořila plodnice….No za sebe musím říci,že jak uvidím u článku jměno
    odborníka pana Štěpána tak už vím,že to nemá cenu ani číst….

    1. Radek Štěpán Autor příspěvku Odpovědět

     Hezký den,
     odborník ani nic podobného určitě nejsem a nebudu, jsme hobby magazín, nikoli odborný mykologický plátek, jen se pídím po tom, jak to opravdu je. Takže podle vás by se třeně bedel stejně jako zbytky od ostatních hub měly nechávat v zemi?

     1. Radek Štěpán Autor příspěvku

      Jasně, ale mohl by podněcovat diskuze, aby se něco dozvěděl.

   1. Radek Štěpán Autor příspěvku Odpovědět

    Hezký večer,
    většina houbařských atlasů uvádí, že houba by se měla sebrat celá a důlek následně zakrýt.
    Mně osobně navíc hodně vadí, když jdu lesem a vidím takto nevzhledné pahýly.

 2. zblina@seznam.cz'Zbyněk Odpovědět

  Chudáci červíci a slimáci, teď musí sežrat celou houbu 😀 nebo ji aspoň po hodování vykroutit z podhoubí.To jsem zapomněl za ostatní vetší zvířátka…. prosím všechny co píšou tyhle věděcké sci fi , aby si svá moudra už nechala pro sebe.

 3. karwie@seznam.cz'Karel Odpovědět

  Já sbírám bedle i s nožičkama, , a doma pak suším jen kloboučky a nožičky od hřibů, holubinek, žasmpionů, bedel adt posuším extra, pak je rozemelu, zamíchám pak do vzniklého prášku sušený česenek, bylinky (stačí majoránka a šalvěj), drcenej kmín – a to byste nevěřili, co tahle směs udělá s jídlem … sůl do směsi nedávám, osolím vždy základ pokrmu – a to byste nevěřili, co tahle směs domácího koření uděšlá s jídem :-)))

 4. zv.milena@seznam.cz'Milena Odpovědět

  Já zužitkuji bedlu i s nožičkou. Kloboučky na klasickou úpravu, řízek nebo na kmíně a nožičky do smaženice. Jenom se musí pokrájet na tenčí kolečka, do půl cm, aby se překrájela tužší vlákna a potom cca 20 min podusím, i podliju vodou, podobně jako třeba hlívu ústřičnou nebo jinou tužší houbu.

 5. mar.fucik@seznam.cz'Marian Odpovědět

  Plácání o ničem. Co takhle věnovat se likvidačním komandům, která likvidují lesy sběrem pětiset i více hub najednou??? Těm je úplně u prd…le, jestli podhoubí vykroutí,stejně za nimi deset let nic nenaroste. Jak funguje hyagiena a podobné z daní placené organizace??? Na netu jsou stovky prodejců hub, že by všichni měli certifikáty k prodeji ???

 6. ivex@seznam.cz'Ivo Odpovědět

  Jasně, že to je nesmysl.
  Zdravým selským rozumem:
  to by to podhoubí už tím, že vytvoří plodnice, programově páchalo sebevraždu. Možná ale předpokládá, že přijde zodpovědný houbař, který houby vykroutí a díru zakryje mechem.
  Z vlastní zkušenosti:
  Přes šedesát let sbírám bedly na několika místech v blízkosti naší chaty a a rozhodně je nikdo nevykrucuje ze země.

 7. normalnimartin@seznam.cz'Martrix Odpovědět

  Houbaři jsou stejní letos, loni, i předloni a předpředloni…prostě dělají ty údajné chyby od dob, kdy zjistili, že se dají houby jíst. A přesto pořád rostou a dokonce v tak velké míře jako letos, kdy byl stupeň 5. ano, možná bude po tom běsnění v lesích zase rok, nebo dva stupeň 3-2. mnohem horší ale je, že nebude kde sbírat houby, protože tam kam jsem chodil, je teď pláň rozježďěná od harvestorů a lesy mizí děsivým tempem po celé Jižní Moravě

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *