Na co všechno se dá použít dýně

Dýně jsou plodinou, která náleží druhu Cucurbita pepo nebo Cucurbita mixta. Častokrát je zpracováváme jako zeleninu – zavařujeme je a sušíme si jejich semínka. Dýně mají mnoho kulinářských a domácích použití; mohou být vařené, pečené, pečené, šťouchané, míchané, vyřezávané, zdobené, atd. Vyřezáváme jim strašidelné obličeje bez ohledu na to, zda chceme slavit Halloween nebo ne.

Dýně na snídani

Zkuste si dýňové pyré přidat do různých těst na snídaňová pečiva – zkuste dýňové wafle, muffiny nebo také dýňový chléb. Dýně se hodí do každého pečiva, které je jen trochu sladké a skvěle ji doplní například skořici. Dýni můžete přidat také do celé řady smoothie.

Dýně na oběd

Z dýně si můžete připravit skvělou polévku. Stačí dýňové pyré smíchat se zeleninovým vývarem a popřípadě s jiným zeleninovým pyré (z mrkve nebo brambory) a skvělá polévka je hotová! Dýňové pyré nebo dýni povařenou a nakrájenou na kostky můžete přidat také k rýži a připravit si skvělé dýňové rizoto – to může být sladké i slané. Dýně dodá každému jídlu skvělou chuť a neobvyklou barvu. Slyšeli jste o dýňových lasagních?

Dýňové dezerty

Američané slaví každý rok Díkuvzdání a nedílnou součástí tohoto svátku je dýňový koláč (pumkin pie). Zkuste si jej připravit také vy! Velice chutnou záležitostí je také dýňový cheesecake, který má velice přitažlivou barvu. Pražená dýňová semínka zná každý, ale už jste si je zkusili připravit na sladko?

Vyřezávejte dýni

Pokud máte děti, pak víte, že ji ocení spíše vyřezávanou, než na talíři. Vymýšlejte různé strašidelné obličeje a nezapomeňte do nich dát svíčky. Můžete soutěžit o nejstrašidelnější dýni a starší děti vám mohou při vyřezávání aktivně pomáhat. Mladší děti si mohou na dýně nakreslit obličeje, které pak vy jako dospělá osoba vyřežete.

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!