Jednoduché domácí hnojivo pro silné a zdravé sazenice

Sazenice

Měsíc březen se nese ve znamení jara, k němuž bezpochyby patří také předpěstování sazenic. Pokud však mají být silné, zdravé a mají zajistit bohatou úrodu, bude potřeba je nyní pohnojit. Díky hnojivu budou sazenice silné a budou pěkně růst. Většina však chodí pro hnojivo do zahradnictví či zahrádkářských potřeb, dobrou zprávou ale je, že nikam chodit nemusíte a hnojivo si můžete připravit doma, a to za pár korun. 

Jaké hnojivo poslouží pro silné sazenice

Jistě pro vás nebude žádným překvapením, když vám prozradíme, že hnojivo, které zesílí a podpoří růst sazenic, budeme vyrábět z droždí. Mnoho zahradníků na něj nedá dopustit, a my také ne. Ve skutečnosti je jedno, zda použijete čerstvé či sušené kvasnice – jde především o kvasinky, minerály a stopové prvky, které obsahují. Mezi významné látky patří železo, měď, esenciální kyseliny, enzymy, vitamíny skupiny B a vitamín D. 

Příprava hnojiva pro sazenice

Přichystejte si jednu kostku droždí, jeden litr vody a nějakou nádobu (může být i PET lahev). Do zvolené nádoby rozdrolte droždí a zalijte je vlažnou vodou. Voda nesmí být teplejší než 40 °C, jinak byste mohli zničit kvasinky, které jsou tolik důležité. Dále také nepoužívejte příliš studenou vodu, aby byla aktivace kvasinek účinná.  

Droždí
Foto: Pixabay

Jakmile droždí zalijete, obsah pořádně rozmíchejte, aby se vše rozpustilo a promíchalo. Takto připravené hnojivo dejte na pět dnů odpočívat na tmavé místo s pokojovou teplotou. Je třeba však dodat, abyste u lahve či jiné zvolené nádoby neutahovali víčko, nechejte jej povolené. Jakmile uplyne pět dnů, smíchejte hnojivo se čtyřmi litry vody a sazeničky pohnojte.

Pokud zrovna nemáte čerstvé droždí, použít můžete také to sušené. Stačí jen smíchat jeden balíček, jednu polévkovou lžíci cukru a jeden litr vody. Nechte opět pět dnů odstát, a následně smíchejte ve třech litrech vody.

Hnojivo z droždí má velký význam

Díky hnojivu z droždí budou sazenice silné, lépe zakoření a budou rychleji růst, čímž jednoduše a levně podpoříte jejich kvalitu. Navíc kořínky budou silnější, budou odolnější a z pupenů a květů se budete moci těšit o něco dříve. Navíc bude úroda bohatší. 

Zdroj: https://cestakbydleni.cz/hnojivo-z-drozdi/, https://www.denik.cz/zahrada/hnojeni-kvasnicemi.html

Náhledové foto: Pixabay

Zahrada je únik, fyzická aktivita na čerstvém vzduchu, zdraví, zábava, radost a neodolatelný klid. Možná jste i vy takového názoru? Pokud ano, ráda se s vámi podělím o své zkušenosti z oblasti zahradničení. :)