Nepřestanou kvést: Okurkové hnojivo pro květiny si vyrobíte levně a sami

Okurky

Díváte se na své muškáty či jiné květiny a přáli byste si, aby nepřestaly nikdy kvést? Aby ne, vždyť pohled na mnohé květiny rozhodně stojí za to. Přesto bývá u mnohých doba kvetení velmi krátká a my se musíme starat o to, aby se těmto rostlinám podařilo vykvést i v dalším období. Často se to navíc bohužel nedaří. Právě proto se vyplatí vytvořit levné domácí hnojivo, které pomůže. Rostliny díky němu mohou kvést mnohem déle, než je pro ně obvyklé. Základem hnojiva jsou přitom obyčejné okurky.

Univerzální okurkové hnojivo 

Okurky obsahují spousty látek, které dokážou květinám maximálně pomoct. Konkrétně se jedná třeba o železo, fosfor, hořčík, draslík a mnohé další. Zapomenout nelze ani na vitamíny z řad C a B. Součástí okurek jsou i sacharidy, které jsou základním stavebním kamenem metabolismu rostlin a zvýší i odolnost vůči nízkým teplotám. Mnohdy je toto hnojivo z okurek označováno doslova jako magické.

MuškátyFoto: Pixabay

Jak připravit okurkové hnojivo pro kvetoucí rostliny

Vcelku jednoduše a zvládne to i zahradník amatér. V první řadě si vezmete třetinu okurky a nastrouháte ji na hrubším struhadle. Nastrouhanou okurku vložíte do nádoby a zalijete jedním litrem horké vody. Nádobu zavřete a necháte 12 hodin stát, aby se celá směs dokonale ustálila. Po uplynutí oné doby směs přecedíte a zbavíte se kousku okurky, jež nejsou žádoucí.

Pravidelně zalévejte a rostliny budou kvést

Jestliže budete tuto magickou vodu pravidelně používat, můžete si být jistí, že rostliny budou kvést dříve a déle. Používat tuto zálivku lze na jakékoli rostliny, klidně i na balkónovky. Jinak se okurka také hodí skvěle jako indikátor toho, proč se pokojovým rostlinám nedaří. Pro realizaci takového testu potřebujete pouze plátek okurky o šířce 1 cm. Vložíte ho do květináče a necháte 24 hodin stát. Jestliže po této době bude okurka napadena na více místech, pak máte v květináči škůdce. Jestliže ne, chybí rostlině něco jiného.

Zdroje info: Autor, tojenapad.sk, genialne.pl, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23098877/

Náhledové foto: Pixabay 

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.