Neokrádejte se o pýchavky, jsou skvělé. Test zralosti pýchavky je jednoduchý

Pýchavky

Když bychom měli jmenovat houbu, která se objeví prakticky po každém dešti, tak bychom zcela určitě narazili na pýchavku obecnou. Tato malá houbička je často opomíjená na rozdíl od pýchavky obrovské. Vatovce se sbírají v podstatě vždy, a to na vynikající řízky. Je to škoda, jelikož i malé pýchavky si najdou své využití a mohou být skvělé. My se o kuchyňské přípravě pýchavek zmíníme právě v tomto článku, nicméně nejprve se zaměříme na to, jak poznat, zdali je pýchavka v ideální kondici.

Pýchavky rostou jak v trávě, tak i v lese

Setkat se s nimi lze prakticky kdekoli. Mnohdy se stačí projít po zahradě a zjistíte, že malinkatých hub kulatého tvaru je tady více než dost. Jinak jsou ale také v lese. Často se liší tvarem a také barvou samotného povrchu. Sbírat je lze prakticky od května, června až do pozdního podzimu.

Pýchavka dlabaná

Pýchavka dlabaná: Foto Radek Štěpán

Test zralosti pýchavek je velmi jednoduchý

Stačí jen vzít pýchavku a lehce ji prsty stlačit. Pokud to nepůjde, máte vyhráno a pýchavka je v ideální kondici. Pokud se vám podaří houbu stlačit více, s největší pravděpodobností už bude plodnice starší. Chcete-li mít jistotu, pýchavku vytáhněte z podkladu a nožíkem či prsty rozdělte na poloviny. Jestliže bude vnitřek bílý, pak je plodnice v pořádku a lze ji konzumovat. V opačném případě bude vnitřek pýchavky nažloutlý. Pak si můžete být jistí, že houba za moc nestojí a je dobré ji nechat na místě. Ostatně úplně staré pýchavky již obsahují pouze vyschlý výtrusný prach.

Rozpůlená pýchavkaRozpůlená zralá pýchavka: Foto Radek Štěpán

Oloupání pýchavky jako nezbytnost

V každém případě je nutné pýchavku zbavit samotného obalu. Ten je tvrdší a v pokrmu by zrovna ideální nebyl. Někdy to jde velmi jednoduše jen tak, že se naruší kousek, jindy je to složitější.

Staré pýchavkyStaré pýchavky: Foto Radek Štěpán

Využití pýchavek je opravdu multifunkční

Vynikající jsou hlavně jako součást zavařenin. Pokud nakládáte houby do octa, není problém tam pár kuliček pýchavek přidat. Směs se dokonale oživí. Zkoušeli jsme zavařovat i samotné pýchavky bez jiných hub, ale výsledek byl nic moc. Dále se vyplatí využít je do smaženice a uvařit je na mozeček.

PýchavkyNaložené pýchavky: Foto Radek Štěpán

Zdroje info: Autor, https://www.ireceptar.cz/vareni-a-recepty/pychavka-recepty.html

Pýchavky: Náhledové foto Radek Štěpán

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.