Srdcovka nádherná: romantická rostlina pro každou zahradu

Srdcovka

Srdcovka nádherná (Lamprocapnos spectabilis) je rostlina, která zaujme zejména svými neobyčejnými květy. Připomínají totiž srdíčka. Na pěstování je tato rostlina velice nenáročná. Patří mezi plně mrazuvzdorné a není třeba ji na zimu ničím přikrývat. Výhodou je také to, že rostlinu nemusíte kupovat. Pokud znáte někoho, kdo srdcovku již má, stačí jej poprosit. Srdcovka se totiž velmi dobře množí dělením.

Srdcovka a vhodné stanoviště

Pro výsadbu srdcovky je ideální čas na podzim nebo na jaře. Na co je třeba si dát pozor je zálivka. Srdcovka totiž nesnáší letní sucha, na druhou stranu nemá ráda ani podmáčené půdy, které mohou vzniknout na některých místech na jaře. Stanoviště proto volte s ohledem na tyto skutečnosti. Půdu má ráda spíše vlhčí a úrodnou. Proto není od věci před výsadbou zapracovat do půdy kompost. Ideální místo je někde v polostínu.

Srdcovka

Foto: Pixabay

Péče o rostlinu

Jak už jsme zmínili v úvodě, péče o srdcovku není vůbec náročná. Jediné, na co musíte myslet, je dostatečná zálivka, aby nedošlo k vysušení půdy. Za druhé je vhodné dodávat rostlině pravidelně hnojivo. To přidávejte zejména na jaře, kdy začne rostlina rašit. Od května do června se při správné péči můžete dočkat květů ve tvaru srdíček. Ty mohou být kdekoli v odstínech od bílé po tmavě růžovou.

Co po odkvětu?

Jakmile srdcovka odvete, zatahuje se do země. V okamžiku, kdy stonky zežloutly, zhnětly a uschly, je čas uříznout jí stonky těsně u země. Díky tomu může snadno přečkat zimu. Srdcovka je plně mrazuvzdorná, takže ji na zimu nemusíte přikrývat. Pokud je vaše rostlina mladá, možná se budete chtít ujistit, že zvládne mrazy a přece jen ji přikryjete. Vhodné je například chvojí.

Je srdcovka nádherná jedovatá?

Srdcovka nepatří mezi prudce jedovaté rostliny, určitou míru toxicity ale má. Proto je vhodné udržovat ji z dosahu domácích zvířat a malých dětí.

Zdroje info:

https://vsaduidoma.com/pl/2019/09/18/dicentra-foto-vidy-posadka-i-uhod-v-otkrytom-grunte/

https://www.jaktak.cz/jak-pestovat-srdcovku-nadhernou.html

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!