Zalévání ovocných stromů: vyvarujte se nejčastějších chyb

Jabloň

Posezení ve stínu stromů je v létě velmi příjemné. Kromě toho, že šustění listů nás uklidňuje, poskytuje nám strom ještě další výhodu. Odpařuje totiž velké množství vody, díky čemuž je pod ním tak příjemně. Není pravdou, že ovocné stromy nepotřebují zálivku. Ve skutečnosti je třeba je zalévat, a to zejména v období sucha. Má to ale několik pravidel, které je třeba dodržovat.

Zalévání podle potřeby

Problémem je to, že existuje spousta faktorů, které ovlivňují množství vody, kterou strom potřebuje. Rozhodovat může zejména stáří stromu, ale také to, o jaký druh se jedná. Zaměřte se také na to, v jaké fázi růstu strom je – vytváří-li plody, potřebuje vody více. Důležitý je také druh půdy, počasí, zastínění stromu a jeho poloha na zahradě.

Hrušeň

Foto: Pixabay

Prudké zalévání je neefektivní

Stromy jsou velké a vyžadují hodně vody. Pokud ale budeme zalévat příliš velkým proudem vody a rychle, pak voda odteče pryč bez užitku. Stromy je zapotřebí zalévat méně často, ale zato dlouze. Pomalá zálivka vede k tomu, že se voda dostane do spodních vrstev půdy, kde má strom své kořeny. Vodu tak bude moci využít. Nemusíme přitom zalévat pouze v blízkosti kmene. Kořeny stromu jsou rozložité a sahají do takové šířky, jako koruna stromu.

Dešťová voda je ideální

Asi nepřekvapí, že na zálivku se hodí dešťová voda. Protože je zálivka dlouhá, vyplatí se natáhnout hadici a položit ji ke stromu při minimálním proudu. Na mobilním telefonu si nastavte budík, abyste vodu nezapomněli vypnout. Množství vody může být u každého stromu jiné. Cílem je namočit půdu do hloubky asi 1 metr. Odhady jsou 100 litrů vody na strom nebo 30 litrů vody na každý metr čtvereční.

Zalévání mladých stromů

Zalévání mladých stromů je velice důležité, protože jedině tak mohou stromy růst správným tempem. Mladé stromky potřebují pracovat na své kořenové struktuře, proto by jejich zálivka měla být častější. Díky správné zálivce navíc dochází k lepšímu usazení půdy kolem kořenového balu stromu. Zaléváme je asi jednou až dvakrát týdně v závislosti na počasí a jejich velikosti.

Zdroje info:

https://www.ireceptar.cz/zahrada/jak-zalevat-ovocne-stromy-30000709.html

https://www.plantmegreen.com/blogs/news/how-much-water-should-you-give-your-fruit-trees

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!