Znáte nešlechtěnou zeleninu?

Nešlechtěná zelenina

Zelenina jednoznačně patří do jídelníčku většiny z nás. Milujeme nejrůznější saláty, nebo klidně i čerstvé rostliny. Z drtivé většiny nakupujeme zeleninu v supermarketu a spokojíme se s tím, co je nám nabízeno. Nejlepší je však samozřejmě zelenina z vlastní zahrádky. Právě ona dokáže dodat tělu potřebné vitamíny, minerály a jiné prospěšné látky. Tuto skutečnost si uvědomovali už naši předkové. Ti ale pěstovali zeleninu nešlechtěnou. Ta nabízí zcela neotřelou pravou chuť. Je samozřejmě geneticky neupravená. Že byste si chtěli něco takového dopřát také? To by neměl být nejmenší problém! Jaké nejznámější druhy této prazeleniny jsou v současnosti k dispozici?

Mrkev kosmická

Prvotní podoba mrkve je poměrně zajímavá a vyznačuje se tradiční fialovou barvou. Dužnina je samozřejmě zabarvená tradičně do oranžového odstínu. Hodí se jako skvělá součást zeleninových salátů, jež dokáže perfektně oživit. Co se týká pěstování, to je v podstatě totožné jako u klasické mrkve. Ostatně to platí i u ostatních praplodin, které kdy byly na zahradách našich předků.

Mrkev kosmická

Pozoruhodná nešlechtěná rajčata

Temně červená rajčata Cherokee

Tato hodně tmavě červená odrůda je zajímavá už svým vzhledem. Chuťově jsou také tato rajčátka vynikající. Vyznačuje se i poutavou variací dutiny po rozříznutí a semínky, jež jsou jen tak ledabyle poházené po celém vnitřku plodu.

Obří Brandywine

Jestliže chcete skutečně sladká velká rajčata, volte Brandywine. Plody mohou mít klidně i necelý kilogram. Doba zrání se u nich pohybuje mezi 80 až 100 dny. Barva plodu se nápadně podobá růžovému odstínu masa.

Zelená zebra

Tento poutavý druh je typický zelenou barvou a nažloutlými pruhy. Rajčata obsahují maximum šťávy a jsou hodně výrazná.

Původní kukuřice jahodová

Dovedete si představit, že by měla kukuřice červenou barvu? Jahodová variace kukuřice taková je. Kukuřice jahodová se pěstuje stejně jako klasická žlutá. Jen červené klasy nápadně připomínají jahody. Taková dekorace z těchto netradičních kukuřic stojí zato.

Jahodová kukuřice

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.