pěstování cibule

Nemoci cibule

Cibule patří mezi nejoblíbenější a nejčastěji pěstované druhy zeleniny. Jde totiž o poměrně rezistentní rostlinu, u které si můžete být do značné míry jisti tím, že skutečně vyroste a vy budete mít pěstitelský úspěch. Pokaždé tomu tak být ale určitě nemusí a může docházet k tomu, že onemocní nějakou z chorob. K tomu, abyste nebyli v tomto případě překvapeni, jsme pro vás přichystali základní výčet potenciálních onemocnění cibule a také možností jak s chorobami u této plodiny bojovat.

Proužkovitost cibule

Velmi nepříjemným virovým onemocněním cibule je především proužkovitost. Ta je schopna napáchat především u sazečky doslova devastující škody. Jedinou ochranou proti této chorobě je odstranění napadených kusů. Poznáme je podle žíhaných listů a zploštělého plodu. Typická je také pospřehýbanost rostlin. Bránit se této chorobě lze efektivně také různými postřiky určenými proti mšicím a jiným parazitům.

Peronospóra cibule jako největší strašák

Plíseň cibulová, neboli peronospora cibule, dokáže snížit celkovou produkci za sezónu klidně i o celých 20%. Pro šíření napadení je nejdůležitější vysoká vlhkost vzduchu a také přímý obsah vody na rostlinách. Velmi důležité je proto pěstování cibule v opravdu hustém sponu. Optimální je také postříkat rostlinky v momentu, kdy mají bičík nějakým příhodným postřikem. Jmenovat bychom mohli Neroxon 50, Perozin 75 B anebo Kuprikol 50.

Květilka cibulová

Květilka cibulová je velmi nepříjemný škůdce, který dokáže zničit značné množství úrody. Jedná se o mouchu, která sama o sobě cibule neničí, nicméně její larvy požírají pletiva a dokážou tak i z velké úrody udělat minimální. Poškození plodnic je provázeno zápachem pocházející z bakteriálního tlení. Chorobu tak rychle poznáme. Můžeme s ní bojovat pomocí postřiku. Výborný je třeba Basudin 60. V období nalétávání much je výborný také Metation.

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

3 komentáře

 1. Daneba Odpovědět

  Dobrý den! K Vašim příspěvkům mám dost často připomínky a tady to není jinak. Když už přebíráte odjinud, bylo by dobré nad tím přemýšlet. Pokud napíšete slovo „prúžkovitost“ takto, je jasné že jde zkomolené slovo ze slovenštiny. V češtině se takto uprostřed slova „ú“ nepoužívá. Buďte tak hodný a neblbněte lidi a aspoň to slovo si opravte ve všech svých příspěvcích. Podobný nesmysl je „květilkám“!!!
  Někde jste si zase něco blbě přečetl! U všeho se taky musí přemýšlet a hledat info z více zdrojů.
  Viz:ozahrade.webnode.cz/products/cibule/

  1. Radek Štěpán Autor příspěvku Odpovědět

   Hezký den,
   díky moc za postřehy. Jsem udiven, že 4 roky starý text, kdy byl web v úplných plenkách, ještě někdo našel.
   Tehdy jsem si na něm vše ještě dělal zcela sám mezi dalšími dvěma zaměstnáními s minimem času. Chybám se bohužel vůbec nedivím, ikdyž tyto překlepy byly ze startu ještě možná kvůli SEO. ( Moc jsem toho taky neznal…)
   Vidím, že zahradě rozumíte, máte-li živnost a chuť, napište mi ne email ( Dole na webu.) a třeba se dohodneme na doplnění redakce.

   1. Daneba Odpovědět

    Ten text jsem nehledala, nadpis se mi aktuálně nabídl. Hledala jsem v článku škůdce, který se mi objevuje a objevoval nejen na cibuli, ale i na cibulovitých pokojových květinách. Zapomněla jsem jméno a Vy ho tam nemáte. Živnost nemám. I zahrádku jsem měla a mám s přestávkami. Ale je mi přes 60, pocházím z vesnice a celý život mám k přírodě i zahradě vztah. Sem tam si něco přečtu a něco pamatuji. Mám ráda češtinu, znám trochu slovenštinu a mám trochu cit. Vztah ke keřům, stromům, květinám – zelenině méně. Info, které se mi nezdá, si ověřuji.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *