celer

Jak pěstovat listový a řapíkatý celer

Naťová a listová podoba v současnosti začíná v oblíbenosti překonávat tradiční bulvový charakter této rostliny. Není se čemu divit, jelikož u těchto kultivarů můžeme využít větší část rostliny a pro specifické recepty se hodí naprosto skvěle. Pokud se ostatně někde podíváte do literatury na to, jak se používá řapíkatý celer, budete mít jasno v tom, že jeho kvalita je vysoká a vy si tak budete moci připravit skvělé speciality rychle a komfortně. Podívejme se tedy na to, jak se pěstuje naťový a řapíkatý celer.

Pěstování řapíkatého celeru

Řapíkatý celer se pěstuje velmi podobně, jako je tomu u bulvových typů. Jediný rozdíl spočívá v tom, že je třeba brát v potaz jeho naťový charakter. Liší se tudíž zejména stavbou listu a také tlustým řapíkem. Počítat určitě nebudete moci ani s většími bulvami. Celer potřebuje kvalitní půdní substrát a také často zálivku. Hodně důležité je u něj také bělení. Na to se ostatně soustředíme v následujících řádcích.

Bělení řapíkatého celeru

Velmi důležité je u tohoto celeru především to, aby jeho řapíky byly křehké a maximálně chutné. I proto se musí chránit před světlem. Je třeba je bělit. Nejtriviálnější metodou je ta, kdy se řapíky svážou těsně pod listy a přihrnou zeminou. V tomto případě mohou ale chytit pach půdy, a tak je vhodnější využít metody, kdy je obalíte černou fólií tak, že budou čnít pouze vrcholky listů. Učinit byste tak měli v době, kdy bude výška řapíků dosahovat zhruba 40 centimetrů.

Listový celer

Tento kultivar je u nás rozšířen poměrně málo, i když se jedná o vynikající odrůdy, které nabízejí zelené natě již v zimním období.  Listový celer je možné vysazovat již koncem února a začátkem března, takže budete mít jistotu přísunu zeleně v těchto ještě stále zimních měsících. Přímý výsev je optimální provést v listopadu a zakrýt pak rostlinky slámou. Na jaře již vyraší a budete mít brzy úrodu.

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

3 komentáře

 1. Renata Odpovědět

  Dobrý den, chtěla bych reagovat na Vaši radu: “Přímý výsev je optimální provést v listopadu a zakrýt pak rostlinky slámou. Na jaře již vyraší a budete mít brzy úrodu.
  Za prvé – celer má velmi jemné semeno, takže výsev do půdy je prakticky nemožný, semena by zapadla a semenáčky by neměly dostatek energie vyrůst na povrch.
  Za druhé – všechny druhy celeru mají dlouhé pěstování, proto se předpěstovávají výsevem v lednu až únoru, ale v teple! Je to dvouletá rostlina, která při poklesu teplot pod 10°C reaguje tak, jako by přezimovala a bude růst do květu. Ven se vysazují až po zmrzlých – po 15.5., již narostlé sazeničky. Proto z výsevu v listopadu i pod krytem ze slámy nemáte šanci u nás vypěstovat jakýkoliv celer.

 2. Majka Pu Odpovědět

  Mám nasazený řapíkatý celer ve skleníku mezi rajčaty a jeho listy jsou skvrnité , jako žluté skvrny. Ten samý mám venku také mezi rajčaty a ten je pěkně zelený. Co je špatně. Jinak oby rostou dobře už je tak 40 cm vysoký.
  Za zprávu děkuji Marie

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *