Sazenička

Nekupujte každý rok semínka: Návod pro jejich uchování na příští rok

Zeleninová semena ze zahradní produkce si můžete uložit na příští rok. Uchovávání osiva zahrnuje výběr vhodných rostlin, ze kterých se má semeno uložit, sklizeň semen ve správný čas a jejich řádné skladování v zimě. Pojďte se s námi podívat na návod, jak na uchování semen těch nejznámějších druhů zeleniny z naší zahrádky. Také jste je dosud kupovali?

Uchovávání semen rajčat

Před sběrem nechte rajčata zcela dozrát a sbírejte je spolu s gelem, který je obklopuje. Semena a gel vložte do sklenice s trochou vody. Tuto směs dvakrát denně promíchejte. Směs bude fermentovat a semena by měla klesnout na dno do pěti dnů. Poté slijte tekutinu, semínka opláchněte a rozprostřete je na papírové utěrky.

Uchovávání semen papriky

Některé plody nechte nesklizené viset na rostlinách až do té doby, kdy budou zcela zdravé a začnou se mačkat. Poté semena vyjměte a rozprostřete je na novinách, kde je necháte vysušit.

SazeničkySazeničky: Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Uchovávání semen hrachu a fazolí

Nechte na rostlinách dozrát lusky – i hrášek i fazole by měly mít lusky zcela suché a trochu nahnědlé. To je totiž nejlepší čas pro sklizeň semen těchto rostlin. To může být až měsíc poté, co byste normálně sklízeli hrášek nebo fazole určené k jídlu. Odstraňte lusky z rostlin a semena rozprostřete na novinách, kde je nechejte vysušit. Semena můžete taktéž ponechat v luscích až do doby výsadby.

Jak skladovat usušená semena?

Semena skladujte ve vzduchotěsných nádobách. Můžete ukládat různé druhy semen, každé v samostatných papírových balíčcích, společně do velké nádoby. Semena udržujte v suchu a chladu. Teplota mezi 0 až 5 °C je ideální – takže vhodným místem pro uskladnění je lednice. Malé množství silikagelu přidaného do každé nádoby absorbuje vlhkost ze vzduchu a pomáhá udržovat semena v suchu. Stejným způsobem lze použít také sušené mléko. Použijte jednu až dvě polévkové lžíce sušeného mléka z čerstvě otevřeného obalu. Zabalte prášek do kousku plátna a vložte jej do nádoby se semeny. Sušené mléko absorbuje přebytečnou vlhkost ze vzduchu po dobu asi šesti měsíců.

Označení semen je důležité

Některá semínka poznáte od pohledu, někdy ale můžete uchovávat i velice podobná semena (například dva druhy rajčat). Ujistěte se, že jste označili uložená semena názvem, odrůdou a datem, kdy jste je sklidili. Tyto podrobnosti je snadné zapomenout do příštího jara. Uložené semeno použijte do jednoho roku. Čím starší je semeno, tím nižší je klíčivost a vitalita.

Sazenice: Zdroj obrázku: Pixabay.com

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *