delosperma

Africký kosmatec přinese do vaší zahrady dotek pouštního slunce

Na první pohled pozná tuhle nevšední letničku jen málokdo. Kosmatec (Delosperma) pochází z jižní Afriky, kde roste zejména mezi skalami a na písčitých stanovištích. A vzhledem k tomu, jak horká léta u nás poslední dobou panují, začíná rychle pronikat i na naše zahrádky.

Nechte se překvapit jeho vzhledem – opravdu je to sukulent. V Africe může dorůst i do 80 centimetrů výšky, ve volné výsadbě ve střední Evropě však zřídkakdy překoná deseticentimetrovou hranici.

Kde a jak kosmatec úspěšně pěstovat

Zavděčíte se mu provzdušněnou písčitou půdou. A to nejenom na skalkách a záhonech, ale i v truhlících a nádobách. Jeho dužnaté listy i stonky jsou dekorativní samy o sobě. V době květu vás však potěší asi 5 centimetrů širokými kulatými květy, ne nepodobnými malým kopretinám.

delosperma

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Vykvétá od června až do září, tedy za předpokladu, že ho pěstujete na plném slunci. Ve stínu kvete o poznání méně. Na záhonku se pěstuje jako letnička, v nádobách pak úspěšné přezimuje třeba v chladnějším, ale světlém sklepě. Nemá rád přemokření a dokonce ani hojení. Za minimum péče se však dokáže opravdu pestrobarevně odvděčit

Z předpěstování i ze sazenic

Na výsev je už touto dobou poměrně pozdě (provádí se v dubnu přímo na stanoviště), takže se musíte spolehnout jen na předpěstované sazenice. Vybírat však můžete z mnoha druhů. Namátkou:

  • Kosmatec zlatožlutý (Delosperma nubigenum) se chlubí velkými zářivě žlutými květy.
  • Kosmatec Cooperův (Delosperma Cooperi) nabídne fialovo růžové květy. A dokáže na stanovišti i přezimovat. Je nutné ho překrýt skleněnou tabulkou a poté ještě chvojím (kvůli vlhkosti).
  • Kosmatec sedmikráskový (Delosperma bellidiformis) je spíše nižšího vzrůstu. Vyrůstá v polštářích a zdobí ho růžové květy.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

 

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *