Několik dobrých tipů při péči o rajčata

Občas stačí maličkost a vše se radikálně změní. A rajčata mají takových maličkostí celý seznam. Často stačí jedna jediná a z neduživých keříků se stane bujně rostoucí porost, plný chuti a vůně. Zrevidujte si dnes spolu s námi svou péči o rajčata a zjistěte, jestli vám také nějaká nenápadná drobnost neutekla…

Správná zálivka

Nejsou-li extrémní sucha, bude vám na zálivku rajčat stačit interval 1x za týden. O to důkladnější však celý proces musí být. 8-10 litrů ke každé rostlině by mělo být pravidelnou dávkou a ne výjimečným počinem. Rajčata si s tím opravdu vystačí. A když začnou mít žízeň, upozorní vás na to svinutými listy.

Náš tip: Pozor, svinuté listy se mohou objevit i po zaštípnutí vrcholové části nebo při silném vyštipování bujných výhonů!

Zalévejte měkkou, dešťovou vodou, vyhřátou od sluníčka. Studená voda přivodí rajčatům nepříjemný šok, což může postupně vyústit v jejich větších náchylnost k některých chorobám.

Vyštipování a ještě jednou vyštipování

O tom, že pryč musí všechny vedlejší výhony, už určitě dobře víte. Ne vždy však tušíte, že pryč musí i ten vrcholový, a to po dosažení 6. vijanu. Díky tomuto triku dozrají do ukončení vegetace obvykle všechny plody.

Okopávání rajčat se nebojte

Rajčata mají poměrně hluboký kořenový systém, takže jim horečná aktivita na záhonku opravdu nevadí, okopání by tedy mělo být hlubší a důkladnější než u jiné zeleniny. Postaráte se tím o provzdušnění půdy, předejdete zapaření rostlin při vysokých teplotách a samozřejmě omezíte i růst plevelů. A to se rozhodně počítá!

Jak na správnou sklizeň?

Podívejme se do Itálie. Tady sklízejí rajčata pouze a jen se stopkami. A má to svůj důvod. Množství látek, která se podílejí na jejich jedinečné chuti a vůni, je totiž ukryto právě ve stopce a po sklizni do rajčat postupně přejdou. Ke sběru se tedy rozhodně vyplatí vzít nůžky – za pár minut práce navíc dostanete nejméně o stupeň lepší chuťový zážitek!

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)