Léčivá zahrádka: Základy pěstování nejoblíbenějších bylinek

Bylinky

O faktu, že bylinky mají mnohdy doslova léčivou moc, není třeba nijak diskutovat. Mnohdy je ovšem pěstujeme nejen pro jejich účinky, ale především pro vynikající chuťové vlastnosti a neopakovatelnou vůni, kterou jsou schopny prosytit jak maso, tak i jiné suroviny. My se v následujících řádcích soustředíme na některé tradiční bylinky, které najdeme na mnoha zahrádkách u nás, a to především z hlediska některých důležitých aspektů jejich pěstování. Třeba i vás motivujeme k pořízení některé z nich.

Skvělá máta roste jako plevel

Pokud bychom hledali z hlediska pěstování nejjednodušší bylinky, pak by jí byla s největší pravděpodobností máta. Pokud si koupíte malý keřík v květinářství, dokáže vám doslova zamořit kompletně celu bylinkovou zahrádku. Rostlinku stačí pouze čas od času zalévat a optimálně jednou do roka zastřihnout před kvetením, případně po něm. Použití bylinky tohoto typu je multifunkční. Výborná je například na mojito nebo jen tak do vody s citrónem.

Pažitka nabídne první vitamíny po zimě

Jestliže prahnete v zimě anebo u jejího konce, který za několik týdnů přijde, po prvních vitamínech ze zahrádky nebo z květináče, pak se vyplatí pažitka. Její pěstování je jednoduché. Postačí jí výživná půda a pravidelná zálivka. Buď si po zimě probudíte k životu vlastní rostlinu, anebo ji lze zakoupit v květináči za symbolickou cenu pohybující se okolo 20 až 30 korun. Postupně si pouze budete ukrajovat stébla a dávat je do jídel nebo jen tak na chléb s máslem.

Skvělý rozmarýn

Milujete vynikající chuť masa. Tak to rozhodně znáte i rozmarýn. Vyznačuje se především svými typickými jehličkovitými větvičkami, které se po částech trhají a dávají pod maso, a brambory a do mnohých dalších pokrmů. Pěstování této bylinky je jednoduché, jelikož se jedná o malý keřík, který potřebuje výživnou půdu, spíše stinné stanoviště a dostatek vláhy. Postupně se rozrůstá a dokáže při mírných zimách vydržet na zahradě a dělat radost několik let.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.