Nejvyšší čas na sběr: Velký přehled využití levandule

Levandule

Milujete vůni levandule? Rozkvetlá květina je opravdu úžasná. Pěstování levandule navíc není nijak výrazně náročné, takže se fialové záplavy kvítků dočká prakticky každý. Využití levandule je doslova multifunkční. My se proto v následujících řádcích podíváme, jak lze využít levanduli co možná nejefektivněji.

Moc dlouho se květy nekochejte

V každém případě. Počítat je třeba s tím, že levandule kvete od poloviny června do srpna. Sbírat květy levandule byste měli ještě v momentu, kdy nejsou pořádně rozvinuté. Ideálně sbírejte pouze květ s kouskem stonku, případě i květ se stonkem včetně lístků. Při stříhání stonků určitě nezasahujte do dřevěné části samotného stonku. Mnohdy je lepší stonky jednoduše odštípnout ručně. Sběr by měl probíhat za slunečného počasí, kdy mají květy tu největší sílu. Levandule

Levandule: Foto Pixabay

Jak správně sušit levanduli

V podstatě se lze setkat se třemi způsoby sušení levandule. My se na všechny podíváme podrobněji.

Klasické sušení levandule na papíru

Na suchém a dobře větraném místě se rozloží levandule na papír. Za několik dní by měla být suchá. Ideální je pečicí papír a stonky by se měly pravidelně otáčet.

Zavěšení ve svazku

Zavěšení levandule ve svazku představuje jakousi klasiku. Není nic jednoduššího než svázat stonky a pověsit levanduli květy dolů.

Sušička na ovoce sušení zrychlí

Nepochybně ano, nicméně teplota sušení nemůže přesáhnout 35 °C. Pak by se z levandule vytratily tolik ceněné látky.

Různé využití levandule

Alternativ využití levandule je opravdu hodně. Opět si je uvedeme přehledně.

Levandulí proti škůdcům

Optimální je dát svazek levandule přímo do skříně a moli se jí vyhnou obloukem. Jinak ale můžete klidně kvítky i nadrtit do pytlíčků a ty pak dát do šatní skříně. Moly odpudí také.

Pytlíčky s levandulí

Pytlíčky s levandulí: Foto Pixabay

Čaj z levandule

Naprosto jednoduchá záležitost. Vystačíte si pouze ze sušenými levandulovými kvítky vodou. Konkrétně vám na šálek čaje stačí zhruba 1 až 2 lžičky květu levandule a 250 ml horké vody.

Mast z levandule

Výbornou volbu představuje i domácí levandulová mast. Hrst levandulových květu se nasype do 0,5 litru olivového oleje. 2 hodiny se směs zahřívá při teplotě 40° C. Vše by mělo zhruba po dobu jedné noci macerovat. Poté se směs přecedí přes jemnou látku a smíchá s 20% včelím voskem. Na 400 gramů oleje přijde zhruba 80 gramů vosku. V lednici se směs nechá ztuhnout a poté můžeme mast používat.

Skvělá levandulová limonáda

Domácí limonáda z levandule je vynikající. Použít můžete jak čerstvou, tak i sušenou. Stačí vám následující ingredience:

  • Hrst levandulových květů,
  • 30 gramů sladidla, většinou se používá cukr nebo med,
  • citrónová šťáva,
  • 1 litr vody.

Postup je jednoduchý. Hrst levandule se nechá louhovat hodinu v 0,5 litru horké vody s tím, že se přidá sladidlo. Poté se směs scedí a přidá zbylá voda a citronová šťáva dle chuti.

Levandulový sirup

Levandulový sirup: Foto Pixabay

Jednoduchý domácí levandulový sirup

I ten je vynikající a můžete si ho schovat třeba na zimu. Potřebovat budete:

  • 1 l vody,
  • 1 kg cukru krupice,
  • 1 citron,
  • 3 lžička kyseliny citronové,
  • 1 hrst levandule.

Levandule se nejprve opláchne a nastříhá na kousky. Vložíme ji do hrnce zalijeme 1 litrem horké vody. Přidáme i kyselinu citronovou a na kolečka nakrájený citron. Směs musí louhovat 24 hodin. Druhý den se tekutina scedí přes plátno a zahřívá s cukrem. Nakonec se po rozpuštění cukru lahvuje.

Zdroje info: Autor, https://prima-receptar.cz/jak-sbirat-susit-a-zpracovat-levanduli/

https://www.herbalista.cz/recepty/levandulovy-caj/, https://prima-receptar.cz/co-jeste-nevite-o-levanduli/, https://zavunilevandule.cz/levandulova-limonada/, https://www.recepty.cz/recept/lehky-levandulovy-sirup-160588

Svazek levandule: Náhledové foto Pixabay 

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.