Mýtus: Vaječné skořápky zabrání hnilobě květů v rajčatech

Skořápky

Vaječné skořápky mohou mít v zahradě mnohá využití. Tak například fungují jako hnojivo. Abychom je tak ale mohli použít, je zapotřebí je pořádné omýt, usušit a rozemlet na prášek. Dále se dají využít k odpuzování slimáků a hlemýžďů. Umyté skořápky nechte osušit a nadrťte na hrubé kousky. Ostré hrany by měly slimákům zabránit, aby se dostali k rostlině, kterou jste skořápkami ohraničili. Pokud ale skořápky neumyjete pořádně, může to zapůsobit spíše jako magnet na slimáky. Dalším použitím je skořápky jako mulč. Tím ale nekončíme.

Vaječné skořápky proti hnilobě

Na některých zdrojích na internetu se můžete dočíst, že vaječné skořápky je též možné použít proti hnilobě květů rajčat. Tento mýtus vznikl kvůli poměrně vysokému obsahu vápníku ve skořápkách. Dochází-li k hnilobě květů rajčat, je to výsledkem nerovnováhy vápníku. Jako lék se tedy logicky nabízí vaječné skořápky, které mohou doplnit nedostatek vápníku. Neexistují ale žádné důkazy pro toto tvrzení.

Skořápka

Foto: Pixabay

Vápník není skutečným problémem

Avšak došlo ke zjištění, že nedostatek vápníku není skutečnou příčinou hniloby květů. Někdy k hnilobě dochází i v půdě, která obsahuje dostatek vápníků. Tento stav způsobuje neúčinná absorpce vápníku v půdě rostlinou. K tomu dochází z několika důvodů. Tím prvním je nesprávná zálivka (zaléváte příliš mnoho nebo naopak příliš málo). Dalším důvodem může být přebytek dusíku, poškození kořenů nebo nesprávné pH půdy.

Řešení hniloby květů

Nespoléhejte se v tomto případě na vaječné skořápky, nejsou všemocné. Spíše se zaměřte na to, abyste své rostliny správně zalévali. Zalévejte dostatečným množstvím vody, ale spíše pomalu. Nikdy ne na listy! Pokud je v půdě přebytek dusíku, omezte hnojivo s jeho obsahem. Poškození kořenů vyžaduje spíše preventivní řešení. Aby se kořeny správně vyvíjely, je k tomu zapotřebí zejména hluboká zálivka.

Vaječné skořápky mají využití

I když vaječné skořápky nepoužijete k odstranění hniloby květů, stále ještě je můžete přidat do kompostu. Protože se rozkládají poměrně dlouho, je zapotřebí je co nejvíce rozdrtit ještě předtím, než je do kompostu přidáte. Příliš mnoho vaječných skořápek může způsobit nerovnováhy živin zvýšením hladiny sodíku.

Zdroje info:

https://www.tomatobible.com/eggshells-for-tomato-plants/

https://www.gardensalive.com/product/what-eggshells-can-and-cant-do-for-your-tomatoes

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!