Plevel mezi dlaždicemi? Drastická opatření nejsou třeba, zlikvidujete ho i bez chemikálií. Pomůže trik s kartonem

Plevel v dlažbě

Plevel mezi dlaždicemi? Drastická opatření nejsou třeba, zlikvidujete ho i bez chemikálií. Pomůže trik s kartonem. Plevel prorůstající mezi dlažebními kostkami může z krásné cesty udělat zanedbaný vzhled, nemluvě o frustraci a neustálém úsilí, které je třeba vynaložit na to, abyste se ho zbavili.

Existuje však překvapivě jednoduchá a velmi účinná metoda, která využívá jen obyčejný předmět z domácnosti – použití starého kartonu, který by jinak skončil v popelnici.

Jak používat karton na plevel

Položení lepenky na půdu blokuje sluneční světlo a zbavuje plevel světla, které potřebuje ke svému růstu. Lepenka také zadržuje vlhkost, což může prospět půdě a žádoucím rostlinám a zároveň potlačit ty, které na zahradě nechcete. A jak tedy karton použít? Položte kusy lepenky na postiženou plochu, navlhčete je a zakryjte tenkou vrstvou zeminy nebo mulče, abyste je udrželi na místě (případně ji můžete i zatížit kameny). Po pár týdnech zmizí veškerý plevel i bez pracného pletí .a pokud navíc tento trik použijete na záhonku, pak se lepenka časem rozloží a obohatí půdu o cenné živiny.

Plevel v dlažbě

Foto: Radek Štěpán

Síla soli proti plevelům

Sůl se jako herbicid používá již po staletí. Její účinnost spočívá ve schopnosti dehydratovat rostliny a narušit vnitřní vodní rovnováhu buněk plevelů, což v konečném důsledku vede k jejich zániku.

  • Dehydratace: Sůl absorbuje vodu z plevele a dehydratuje jej, dokud již není schopen udržet své fyziologické procesy.
  • Osmotický šok: Pokud je sůl aplikována v dostatečném množství, může způsobit osmotický šok, který naruší tok vody do buněk plevele a z nich, čímž rostlinu účinně usmrtí.

Účinná je kuchyňská nebo kamenná sůl. Tu nasypte přímo na plevel. Dbejte na to, aby se dostala do kontaktu s listy a kořeny plevele, abyste dosáhli co nejlepších výsledků. Nakonec vše mírně zalijte, aby se sůl mohla rozpustit, účinně proniknout do půdy a dostat se ke kořenům plevele. S množstvím vody však buďte opatrní, aby solný roztok nestékal do okolní vegetace. Mohl by ji poškodit.

Zdroj: https://www.dumazahrada.cz/clanek/plevel-dlazba-sul-soda-ocet-kartac.html, https://www.eshop-zemedelske-potreby.cz/jak-se-zbavit-travy-a-plevele-v-dlazbe-p41246/

Náhledové foto: Radek Štěpán

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)