Kořenokvětka

Nejodolnější pokojová rostlina přežije i tam, kde by to všechny ostatní vzdaly

Chcete pěstovat pokojovku, které nevadí ani absolutní nedostatek péče? Pokud se vašim zeleným svěřencům příliš nedaří, pak vsaďte na kořenokvětku. Ta roste opravdu sama. A kde se vzal její název?

Kořenokvětka vyvýšená (Aspidistra elatior) patří k těm rostlinám, kterým nevadí i dlouhodobě přesušení. Naopak, nejspolehlivěji ji zabijete, pokud ji přemokříte. A proč se vlastně jmenuje tak zvláštně? Kvete totiž poměrně drobnými nenápadnými kvítky, které se objevují u kořenů. Neudělají příliš parády, ale jako zajímavý prvek nejsou k zahození.

Jak se správně starat o kořenokvětku

Základní péče není těžká. Stačí si pamatovat to, že nejlépe se jí daří v polostínu. Pokud postavíte na přímé slunce, snadno se jí opálí listy. Tyto skvrny jsou hnědé s bílými okraji. Nejde tedy o žádnou chorobu, kořenokvětku stačí jen přemístit na vhodnější místo a žádné další se už objevovat nebudou.

Foto: Pixabay

A jak je to s optimálním teplotním rozmezím? Kořenokvětka v tomto ohledu není náročná. Nejlépe se jí daří v rozmezí 15-25 °C. Ale snese i pokles teploty na 5°C. Nevadí jí ani studená chodba a průvan, pokud tedy není vyloženě ledový.

Aby byly listy opravdu krásné

Správně pěstovaná kořenokvětka vytváří trsy svěže zelených listů, které dekorativně ozdobí každou místnost. Nesmíte ji pouze vystavit sálajícímu teplu, v takovém případě o svou krásu brzy přijde.

A aby byly listy opravdu krásné, pak je pravidelně stírejte od prachu a dalších nečistot. Skvělým tipem je v tomto ohledu vnitřní strana slupky od banánu. Rostlinu tak zároveň vyživíte i nádherně vyleštíte. Takovou kořenokvětku vám pak bude každý závidět. Nezapomeňte ji také každých 14 dní hnojit (jen v době vegetační sezóny). Bude krásná a odolná i vůči dlouhodobým obdobím přísušku.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://www.ireceptar.cz/zahrada/vypestujte-si-domaci-stesti-korenokvetka-je-vdecna-pokojovka.html, https://www.dumazahrada.cz/zahrada/rostliny/25909-korenokvetka-neboli-domaci-stesti-poroste-v-kazdem-byte-potrebuje-jen-vodu/

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *