Nejodolnější pokojová rostlina přežije i tam, kde by to všechny ostatní vzdaly

Kořenokvětka

Chcete pěstovat pokojovku, které nevadí ani absolutní nedostatek péče? Pokud se vašim zeleným svěřencům příliš nedaří, pak vsaďte na kořenokvětku. Ta roste opravdu sama. A kde se vzal její název?

Kořenokvětka vyvýšená (Aspidistra elatior) patří k těm rostlinám, kterým nevadí i dlouhodobě přesušení. Naopak, nejspolehlivěji ji zabijete, pokud ji přemokříte. A proč se vlastně jmenuje tak zvláštně? Kvete totiž poměrně drobnými nenápadnými kvítky, které se objevují u kořenů. Neudělají příliš parády, ale jako zajímavý prvek nejsou k zahození.

Jak se správně starat o kořenokvětku

Základní péče není těžká. Stačí si pamatovat to, že nejlépe se jí daří v polostínu. Pokud postavíte na přímé slunce, snadno se jí opálí listy. Tyto skvrny jsou hnědé s bílými okraji. Nejde tedy o žádnou chorobu, kořenokvětku stačí jen přemístit na vhodnější místo a žádné další se už objevovat nebudou.

Foto: Pixabay

A jak je to s optimálním teplotním rozmezím? Kořenokvětka v tomto ohledu není náročná. Nejlépe se jí daří v rozmezí 15-25 °C. Ale snese i pokles teploty na 5°C. Nevadí jí ani studená chodba a průvan, pokud tedy není vyloženě ledový.

Aby byly listy opravdu krásné

Správně pěstovaná kořenokvětka vytváří trsy svěže zelených listů, které dekorativně ozdobí každou místnost. Nesmíte ji pouze vystavit sálajícímu teplu, v takovém případě o svou krásu brzy přijde.

A aby byly listy opravdu krásné, pak je pravidelně stírejte od prachu a dalších nečistot. Skvělým tipem je v tomto ohledu vnitřní strana slupky od banánu. Rostlinu tak zároveň vyživíte i nádherně vyleštíte. Takovou kořenokvětku vám pak bude každý závidět. Nezapomeňte ji také každých 14 dní hnojit (jen v době vegetační sezóny). Bude krásná a odolná i vůči dlouhodobým obdobím přísušku.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://www.ireceptar.cz/zahrada/vypestujte-si-domaci-stesti-korenokvetka-je-vdecna-pokojovka.html, https://www.dumazahrada.cz/zahrada/rostliny/25909-korenokvetka-neboli-domaci-stesti-poroste-v-kazdem-byte-potrebuje-jen-vodu/

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)