Zbavte se krtka: nenásilnými metodami

Krtek

Jakkoli je krtek roztomilý, když ho vidíme v pohádkách, na své zahradě ho rozhodně vidět nechcete. Krtek může velice potrápit v okrasné i užitkové zahradě. Svou činností způsobuje úhyn velkého množství rostlin. Ačkoli jej řadíme mezi škůdce, v některých případech proti němu nechceme bojovat chemicky nebo tak, aby mu to ublížilo. Ještě předtím, než se pustíte do těchto likvidačních metod, vyzkoušejte přirozenější. Krtek je náchylný na některé zápachy, kterým se snaží vyhnout. Pokud je zahrnete ve své zahradě, můžete krtka odradit.

Česnek a aromatické bylinky

Krtek nemá rád příliš výrazné pachy, kterými oplývá česnek a některé aromatické bylinky, jako je měsíček nebo bazalka. Stačí, kdy pár stroužků česneků (pro zvýraznění vůně je můžete lehce podrtit) nebo hrst bylinek (vyplatí se využít čerstvé bylinky) vstrčíte do krtčí chodbičky a zalijete je malým množství octa. Ocet vydává štiplavou vůni, které se krtek také vyhýbá.

Krtince

Foto: Pixabay

Lapače krtků

V současnosti jsou dostupné různé lapače krtků. Takové, které je usmrtí i ty neinvazivní. Pokud chcete zvíře pouze vyplašit a nikoli mu ublížit, zvolte právě ty druhé. Kupte jich více a umístěte je u jejich hromádky, aby se krtek nemohl dostat z nory. Když je krtek chycen, můžete jej převést co nejdále od svého majetku a tam jej vypustit.

Plesnivá citrusová kůra

Citrusy samy o sobě mají velice výraznou vůni, která krtkům nepřijde vůbec atraktivní. Pokud ale navíc máte k dispozici plesnivé slupky citrusů, neváhejte a hoďte je do krtčí chodbičky. Po pár hodinách po krtcích nebude ani stopy.

Aromatické oleje

I ty se mohou pochlubit svou silnou vůní, která může krtky odradit. Chcete-li krtka odradit od vstupu na váš pozemek, můžete jeho okraje (na trávu či jiné rostliny) nakapat trochu éterického oleje. Krtek pak raději půjde jinam.

Ultrazvuková opatření

V obchodech se zahradnickými potřebami dnes už narazíte také na ultrazvuková zařízení, jejichž cílem je odradit krtky od vstupu na váš pozemek. Zbavíte se také dalších hlodavců a holubů.

Zdroj: https://porady.interia.pl/ogrody/news-jak-pozbyc-sie-kretow-z-ogrodka-nieinwazyjne-metody,nId,4908483

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!