Nejčastější chyby při předpěstování sazeniček v paneláku

Sazeničky

Sazeničky: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Předpěstováváte si různé rostliny doma za oknem? Pokud ano, určitě víte, že především v paneláku nejsou podmínky pro tuto činnost zrovna dvakrát optimální. Naopak. Nicméně není-li jiné možnosti, bude zapotřebí některé druhy ovoce a zeleniny či květin a bylinek za okno vysít. Na okenním parapetu se jim bude dařit. Pokud se tedy nedopustíme některých chyb.

Uspěchaný výsev

V první řadě se zaměřte na to, co byste vlastně mohli nyní na počátku března vysít. Tradičně se již v únoru řeší raný salát lilek či papriky. Jinak byste měli začít také s cibulí a petrželkou. Vysít lze pomalu už i rajčata. V březnu už není problém vysít i melouny. V druhé polovině měsíce už půjdou přímo na zahrádku hrášek a ředkvička. Z květin se v únoru řeší plaménka, hledík, dosny či petúnie. Předpěstovat je třeba v březnu také letničky. Oblíbené jsou kosatce, gazánie nebo hvozdík čínský.

Rajčata sazeniceRajčata: Zdroj obrázku vlastní archiv Radka Štěpána

Minimum světla

Mimo ideální teplotu a vláhu potřebují rostliny také dostatek světla. Pokud je světla málo, případně je jednostranné, začnou se za ním vytahovat. Jestliže misku s rostlinami otočíte, moc si nepomůžete. V případě většího množství rostlin už je zapotřebí speciální LED svítidlo. Výbornou volbou může být umístění desky naproti oknu. Světlo se od ní bude odrážet, a dosáhnete tak jeho rovnoměrnějšího rozprostření.

Příliš hustý porost

Další nepříjemnost, s níž se lze setkat. I v tomto případě se rostliny začnou přílišně vytahovat. Výsev by se neměl zahušťovat. Předem se vyplatí udělat si test klíčivosti rostlin ve vodě a použít jen ta nejkvalitnější semínka, která nebudou uschlá a skutečně vyklíčí.

Sazenička rajčeteSazenice rajčete: Zdroj obrázku Pixabay.com

Přepichování se vyplatí

K dostatečnému zesílení rostlin je zapotřebí jejich přepichování, respektive pikýrování. Ideální moment přichází tehdy, když už mají rostliny vyvinuté děložní lístky. K tomu, aby se u sazenic vytvořil pořádný kořenový systém, zaštípněte konce kořínků. Do zeminy se usadí tak aby v ní byla celá část až po děložní lístky.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.