Bolest v krku? Skočte si do supermarketu pro tuhle bylinku

Bolest v krku: Zdroj obrázku Pixabay.com

Zima není právě příznivým obdobím pro milovníky bylinek. Ale nemáte-li ze sezóny nasušeno, nevěšte hlavu. V nouzi poslouží i jindy zatracované rychlené bylinky v květináčích případně i ty, nařezané v plastových vaničkách.

Dobrým příkladem je třeba máta. Osvěžující čaj vám asi nemusíme představovat. Ovšem teď v období nachlazení vám přijde opravdu vhod. Čerstvá bývá po ruce prakticky na každém rohu. A jak ji použít?

Mátové lístky poslouží jako „čichací“ terapie i jako inhalace

Trápí vás ucpané dutiny a špatně se vám dýchá? Mnohdy pomůže i utržení několika lístků, jejich promnutí v dlani a soustředěné nasávání vůně. Jestliže je rýma příliš úporná, vložte 6-8 snítek máty do mísy, přelijte horkou vodou a inhalujte. Stejnou službu vám udělá i kvalitní mátový olej.

Máta: Zdroj obrázku Pixabay.com

Přes hlavu si přehoďte ručník, aby nedocházelo k tak rychlým únikům tepla. A pokud se snažíte vyléčit dítě nebo se jen neradi nakláníte nad horkou vodou, nalijte inhalaci do obyčejné konvičky na čaj. Zaklopte pokličkou a do hrdla vložte trychtýř třeba z kartónu a léčivé výpary inhalujte z něj.

Máta jako kloktadlo pro zanícený krk

Probudili jste se ráno s nepříjemným pocitem okolo mandlí? Přelijte dvě lžičky posekaných mátových lístků horkou vodou (asi čtvrt litru), nechte 10 minut vylouhovat, přeceďte a použijte jako dezinfekční kloktadlo.

Ale nejen to – v ruce držíte zároveň také skvělou ústní vodu, skvěle působící třeba při zánětech dásní nebo nepříjemnému zápachu z úst, které rýmu rovněž často doprovází. Každý den si připravte čerstvou dávku.

Náš tip: na podráždění nosu od kapesníků je zase užitečná bazalka. Utrhněte lístek, promněte ho v dlani a přitiskněte na postiženou pokožku. Nechte na místě, odkud neodpadne a používejte podle potřeby. Stejným způsobem lze ošetřit i jiná drobná poranění kůže nebo akné.

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)