Choroby melounů

Nejčastější choroby melounů

Pěstujete na zahrádce melouny? Aby ne, vždyť počasí už i v našich podmínkách začíná těmto skvělým sladký plodům přát. Meloun vodní, případně jakýkoli jiný, se řadí mezi rostliny do značné míry podobné okurkám či cuketám a dýním. Stejně jako již zmiňované rostliny i melouny mohou trpět nejrůznějšími chorobami. My se na ty základní podíváme v následujících řádcích. Bohužel jich není zrovna málo.

Různé deformace plodů

Začít můžeme právě deformovanými plody. Nejčastěji jsou velmi malé, rychle zežloutnou a následně zčernají. A jaká je příčina deformace? Nejčastěji se jedná o nedokonalé opylení samičích květů.

Černá hniloba plodů

Tato velmi nebezpečná choroba bohužel napadá všechny druhy tykvovité zeleniny. Typická je především hnědnutím listů směrem od jejich okraje. Výhony pak vodnatí a postupně hnědnou. Za několik dní můžete mít kompletně po všech rostlinách.

Choroby melounůChoroby melounů: Zdroj obrázku vlastní archiv Radka Štěpána

Příliš velké množství vody

Melouny nemusejí přemokřelé prostředí. Kořeny nemají prostor k dýchání a vše se projevuje typickým žloutnutím listů.

Padání klíčních rostlin

Tento soubor houbovitých chorob se objevuje již a začátku pěstování a setká se s ním nejeden pěstitel. Kořenový krček při napadení rostliny postupně vodnatí, hnije a rostlina prostě spadne.

Málo hořčíku

Mezi abiotické poruchy patří také nedostatek hořčíku. Jde o fyziologickou chorobu rostlin typickou postupným zesvětláním listů.Choroby melounůChoroby melounů: Zdroj obrázku vlastní archiv Radka Štěpána

Plži a krtek

Nejrůznější slimáci jsou pro meloun velkými nepřáteli. Hrozí tak ohryz listů, stonků i plodů. Krtek naopak nadzvedává rostliny a ty pak nejsou schopny přijímat vodu a potřebné živiny.

Sviluška chmelová

Ta je schopna napadnout poměrně velké množství zeleniny. Nejčastěji se s ní setkáváme v krytých prostorách typu skleníku či foliovníku. Typická je malými pavučinkami.

Praskání plodů a úžeh

Za praskáním plodů melounu stojí nepravidelná zálivka. Horké dny mohou také za úžeh melounu.

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

1 komentář

  1. Rajmund Odpovědět

    dobry den jedna se mi o vodni roubovany meloun gdyz se vytvoři mala bobula melounu o prumieru 3 cm tak sčerna jakby uhniva a odpadne cim to je vody ma dostatek obievi se plod zeleny a nasledne sčerna a zavadne dekuji

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *