Křín

Křín si můžete na první pohled splést s lilií

Jde spíše o květinu našich babiček a dnes si ho opět předávají milovníci botanických raritek jako opravdu nevšední zajímavost. Křín (Crinum) se vyznačuje opravdu zajímavými květy v mnoha barvách -vždy podle druhu.

Crinum x powelli vypadá při bližším pohledu jako růžovobílá lilie, Crinum americanum má zase květy štíhlé, tmavé a zdobené žíháním. Na pěstování náročné nejsou, ovšem při kvetení dokáží předvést opravdovou tvrdohlavost.

Kříny jak dominanta trvalkových záhonů

Než si křín v zahradnickém zámku pořídíte, myslete na to, že jeho květy mohou dorůst až 150 cm a trs listů může být opravdu rozložitý. Potřebuje zkrátka dostatek místa. Svůj původ má v tropech, takže přes zimu ho v každém případě musíte umístit dovnitř. Na klasickou výsadbu tedy zapomeňte, mnohem lepší je zapustit rostlinu do záhonu i s květináčem a na podzim ji přemístit do chladného, ale světlého sklepa.

Křín

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Náš tip: Křín lze pěstovat i jako nevšední pokojovou rostlinu, v přenosné nádobě se mu však daří lépe a ochotněji také kvete.

Chlad a dostatek světla však nejsou jedinými faktory, které rozhodnou o úspěšném přezimování křínu. Důležitá je vysoká vzdušná vlhkost. Rostlinu proto pravidelně roste a květináč postavte na misku s vlhkými oblázky nebo keramzitem.

Kdy a jak křín hnojit

Když křín kvete, neobejde se bez dostatečného přísunu živin. Sáhněte po hnojivu pro kvetoucí rostliny a aplikujte ho každých 14 dní od chvíle, kdy zpozorujete první poupata. Hnojení pak ukončete ve chvíli, kdy poslední zvadlé květy odstřihnete.

Přesazování skoro nepotřebuje. Mladší kříny budou rády za tří až čtyřletý interval, ty starší si už s dostatečně velkým květináček vystačí na doživotí. Můžete jen čas od času seškrábat svrchní vrstvu zeminy a nahradit ji novou.

Množení je pak možné za pomoci odnoží a to nejlépe v létě. Žádnou další péči vyjma mírné zálivky křín nevyžaduje.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *