Vypěstujte si vlastní živý plot

Živý plot

Červen je měsícem, kdy je příroda v plném rozpuku. Využijte její energie a začněte pěstovat vlastní sazenice pro živý plot. Potrvá tři až čtyři roky, než si budete moci keříky vysadit, avšak vaše rostliny budou silné a zcela jistě se vám ujmou. U kupovaných rostlinek ze zahradnictví je to vždy tak trochu loterie: nevíte, v jakých podmínkách rostliny byly, a co všechno personál zahradnických center před vašima očima skryl, než rostlinu vystavil v obchodě.

Proč vlastní sazenice?

Samozřejmě, pokud si koupíte sazenice ze zahradního centra nebo zahradnictví, budete mít ušetřeny spousty práce a času. Na druhou stranu s vlastními sazeničkami můžete ušetřit nemalé peníze! Pokud tedy v budoucnu plánujete živý plot, chcete ušetřit nějakou tu korunu a přitom na živý plot nijak nespěcháte, můžete využít vlastní rostlinky, které budete „znát“ již od semínka. Hodí se to zejména tehdy, když potřebujete velkou plochu živého plotu.

Živý plot posezení

Živý plot: Zdroj obrázku Pixabay.com

Jaké rostliny na živý plot použít?

Úplně nejlepší je množit rostlinu řízkováním – můžete využít dospělou rostlinu, kterou máte na vaší zahradě (nebo vám ji poskytne někdo ze známých). Velice krásné a snadné na tento způsob množení jsou například ptačí zob (Ligustrum), zimostráz(Buxus), zlatice (Forsythia), dřišťál (Berberis), růže (Rosa) či meruzalka (Ribes).

Zakládání živého plotu

Pokud živý plot, který chcete založit, nebude příliš dlouhý, můžete sázet do samostatných výsadbových jam. V případě, že chcete delší živý plot (například po celé délce vašeho pozemku), může se vám vyplatit sázet do vykopané rýhy – na ty je vhodné využít dostupnou techniku, s tou to totiž bude nejjednodušší. Do rýhy jednoduše naskládáte sazeničky a nakonec je zahrnete zeminou. Nenáročné druhy dřevin nebudou potřebovat žádná hnojiva ani přilepšení kompostem.

Živý plot: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!