bylinky

Nedostatek vitamínů v zimě? Tyhle bylinky vám pomohou s jejich lepším vstřebáváním

Doplnit potřebné množství vitamínů z běžné stravy nemusí být vždy jednoduché. Proto je dobré mít po ruce pomocníky, kteří jejich vstřebávání usnadní. Mezi ty nejlepší patří pelyněk, vojtěška, kmín a kajenský pepř.

Pelyněk pravý (Artemisia absinthium)

Nejspíš ho znáte jako bylinku, vhodnou pro podporu trávení a uklidňující žaludek a střeva. Zlepšuje funkci trávícího systému a pomáhá vitamínům lépe pronikat skrze membrány ve střevech. Pelyňkový čaj před hlavním jídlem tak pomůže s žádoucím vstřebávání důležitých živin z jídla. Ne nadarmo se pelyňku také říká bylinkový multivitamín.

Pelyněk

Tolice vojtěška (Medicago sativa)

Sama obsahuje množství vitamínů v čele s A, B, C, E a K, a to i v sušeném stavu. Reguluje funkci jater a ledvin, podporuje zdraví střevní mikroflóry, snižuje kyselost v trávicím traktu a napomáhá lepšímu využití živin ze stravy.

Kmín kořenný (Carum carvi)

Bojuje proti nadýmání a normalizuje činnost trávicího traktu. Působí zejména na stěny žaludku, jimž umožňuje pracovat efektivněji. Podporuje lepší absorpci živin a vitamínů a sám představuje velmi dobrý zdroj hořčíku železa.

Kmín

Kajenský pepř

Do jídla se přidává pro podporu trávení, protože skvěle působí zejména na činnost žaludku. Využití výživných látek z jídla je rovněž díky němu efektivnější a jednodušší. A postačí už jeho malé množství – ve vyšším množství je mírně toxický. Mimochodem nejde o pepř, ale o kořenící směs, vyrobenou z chilli papriček. Obsahuje hlavně vitamín C a betakaroten. Využívali ho již předkolumbovští indiáni, odtud se pak po zámořských plavbách velmi rychle rozšířily do celého světa.

Využít můžete i další bylinky – vsaďte na ty, které fungování trávicího systému podpoří. Právě v něm totiž tkví klíč k maximálnímu využití veškerých živin z potravy.

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *