Sazenice rajčat

Tyto druhy zeleniny lze předpěstovat už v únoru

Venku ještě panuje poměrně chladné počasí, nicméně každý zahradník ví, že i přesto je zapotřebí začít něco dělat. Ideálně předpěstovat některé rostliny doma. Únor představuje ideální měsíc, přičemž na některé plodiny už je opravdu nejvyšší čas. Typickým příkladem jsou bezesporu papriky, jež už spousta lidí má dávno za oknem. Jinak se pomalu začínají vysévat okurky a skleníková rajčata č košťáloviny. My se na výsev těch nejznámějších plodin v únoru zaměříme mnohem podrobněji.

Nejvyšší čas pro předpěstování paprik

U paprik je zapotřebí počítat s tím, že začnou zrát v době zhruba po 6 měsících od samotného výsevu. K dispozici je obrovské množství různých kultivarů od tlustostěnných přes beraní rohy až po kapie a spousty nejrůznějších pálivých odrůd. Semínka paprik se vyplatí zhruba 3 dny máčet, urychlí se klíčení. V případě využití nálevu z heřmánku předejdete také některým houbovitým nákazám. Semínka vyklíčí při teplotě pohybující se okolo 25 °C. Samotné semenáčky budou růst i při teplotě nižší o 5 °C.

Sezenice

Rajčata rostoucí ve skleníku

U rajčat dává takto časný výsev smysl jen v případě, že budou následně pěstována ve skleníku. Teplota pro klíčení semen je v tomto případě totožná jako u paprik. Při růstu sazeniček se už klidně může pohybovat níže, a to mezi 15-20 °C. Odrůd do skleníku je spousta. Orientujte se zejména podle celkové velikosti plodů.

Okurky se také vyplatí předpěstovat v teple

Při totožné teplotě předpěstujte také okurky. Jestliže bude teplota nižší, vyklíčí také, nicméně o něco později. Přibližně do 2 týdnů při teplotě kolem 15 °C. Jak uvidíte první pravé lístky, rychle s rostlinami do prostornějších truhlíků. Nezapomeňte přihnojit. Počátkem dubna už přijdou rostliny do pařeniště.

Celer s dlouho vegetační dobou

Vcelku dlouho trvající vegetační dobou se vyznačuje také celer. Se semínky tedy rychle do půdy. Vyklíčí při teplotě okolo 20 °C cca do 7 dnů. Sazeničkám už bude stačit teplota od  10 do 16 °C.

Brokolice a květák

Jestliže začnete s předpěstováním obou plodin už nyní, můžete dávat sazeničky v březnu do skleníků nebo pařeniště. Vyklíčí při teplotě kolem 20 °C. Sazeničky brokolice potřebují teplotu od 10 do 16 °C, květák je otužilejší a stačí mu 10 až 15 °C.

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *