Tipy pro skladování kořenové zeleniny

Konec léta znamená konec sklizně. V tomto období spousta lidí zjistí, že mají více produktů, než stihnout využít. A to má za následek spoustu činností, které zahrnují konzervování, sušení nebo mrazení toho, co okamžitě nepoužijí. Strávili jste celé jaro a léto tím, že jste se snažili vypěstovat co nejkvalitnější zeleninu, takže o ni rozhodně nechcete jen tak přijít. V tomto článku se zaměříme na uskladnění kořenové zeleniny. Nechte se inspirovat.

Skladování kořenové zeleniny v písku

Bohatá podzimní sklizeň poskytuje samé dobroty – řepu, mrkev, petržel, celer… avšak většinu této zeleniny jednoduše nemůžeme stihnout sníst před tím, než se zkazí. To nás vede k uvažování o alternativním skladování kořenové zeleniny. Skladování zeleniny v písku je uložení zeleniny spolu s dalšími plodinami, jako jsou jablka, a rozhodně se nejedná o novinku. Naši předkové tento koncept používali již mnoho let před námi. Použití písku pomáhá regulovat vlhkost, odvádí přebytečnou vlhkost, čímž prodlužuje trvanlivost kořenové zeleniny.

Jak skladovat zeleninu v písku?

Uložení kořenové zeleniny do písku lze provést několika jednoduchými způsoby. Za prvé, můžete použít zásuvku v lednici. Použijte písek, který je vhodný do dětského pískoviště. Několik centimetrů vysokou vrstvu písku nasypte do zásuvky, zastrčte do ní kořenovou zeleninu, a zasypte ji další vrstvou písku. Mezi jednotlivými plodinami ponechte volné místo, aby mohl cirkulovat vzduch.

Pokud nechcete skladovat zeleninu ve své lednici, můžete využít lepenkovou nebo dřevěnou krabici, kterou budete skladovat ve sklepě nebo na jiném chladném (ale nikoli mrazivém) místě. Postupujte stejným způsobem, jako je uvedeno výše. Nikdy neskladujte zeleninu, která nese známky nějaké choroby nebo jiného poškození – to může způsobit její hnilobu a nakažení ostatní, zdravé zeleniny.

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!