Nedaří se vašemu zamiokulkasu ani při ideální péči? Pak vám pravděpodobně v květinářství prodali jeho mnohem náročnějšího dvojníka

Nedaří se vašemu zamiokulkasu ani při ideální péči? Možná za to může dvojník. Zamioculkas je velmi oblíbenou pokojovou rostlinou. Je totiž opravdu nenáročný a právem má pověst rostliny, která snese úplně vše.

Jde o kulkas zamiolistý nebo také Zamioculcas zamiifolia, patřící do čeledi áronovité. Bohužel se mu podobá i další často pěstovaná pokojová rostlina – zamie (Zamia), česky též zvaná keják, která patří mezi cykasy. A ta je bohužel o něco náročnější. A jak do sebe tyto dvě rostliny poznat?

Vzhled

Zamia má většinou jednoduché pevné listy s celistvou čepelí, které rostou přímo z kmene rostliny. Zamiokulkas má listy sukulentní, masité a lesklé, které vyrůstají z hlízovitého oddenku.

Květenství

Zamia kvete většinou pouze jednou ročně a květy jsou malé a nenápadné. Zamiokulkas kvete obvykle v létě a má květy podobné áronu (v domácích podmínkách je však u obou druhu kvetení spíše zřídkavým jevem).

Zamiokulkas

Kulkas zamiolistý (Zamioculcas zamiifolia) Foto: Pixabay

Toxicita

Zamie jsou jedovaté rostliny, jejich semena a některé části obsahují toxin zvaný zamiatin. Zamiokulkas není považován za toxický pro lidi ani pro domácí mazlíčky.

Původ

Zamie pochází z tropických oblastí Ameriky a Afriky, zatímco zamiokulkas pochází z tropických oblastí jihovýchodní Asie.

Péče o zamii a zamiokulkas

Obě rostliny potřebují dobře odvodněnou půdu a mírné zalévání, ale zamiokulkas snáší sucho lépe. Zamie zase vyžadují méně světla a jsou vhodnější pro méně osvětlené prostory, zatímco zamiokulkas preferuje více světla a teplejší prostředí. Největší chybu však pěstitelé obvykle udělají právě v zálivce.

 

Zdroj: https://che.supermg.com/sm%C3%AD%C5%A1en%C3%BD/24609-jak%C3%BD-je-rozd%C3%ADl-mezi-zamiokulky-supernovou-a.html, https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/sedm-chyb-ktere-delate-pri-pestovani-zamiokulkasu, https://cs.planeta-design.com/6641464-zamioculcas-zamioculcas-zamiifolia

Zamie (Zamia) Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)